Basur (hemoroid) nedir?

basur nedenleri, basur tedavisi, makattan kan gelmesi

Basur (Hemoroit) Nedir?

Basur hastalığının olabilmesi için temelde yapısal bir damarsal bozukluğun olması gereklidir. Basur bir damar hastalığıdır. Büyük tuvaletimizi yaptığımız anüs dediğimiz delik ve kanal bölgesindeki toplardamarlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Bu damarların varis şeklinde şişmesi, torbalaşması, sarkması ve kanamaya başlaması basur hastalığının ortaya çıkması demektir. Bu hastalığın olabilmesi için damarların yapısının bozuk olması gereklidir. Fakat her hastada da bu damar bozukluğu var diye basur hastalığı klinik olarak ortaya çıkacak diye bir kural yoktur. Mutlaka kolaylaştırıcı faktörler denilen bazı faktörlerin de üzerine eklenmesi gereklidir.basur nedenleri, basur tedavisi, makattan kan gelmesi

Bunlardan ilk akla gelenler kabızlık, kalın bağırsak düzensizliği ve dışkılama düzensizliğidir. İnsanlar çok zorlanarak, tuvalette çok uzun süre kalarak ya da çok ıkınarak dışkılama yaparlarsa ve yapısal olarakta damarlarda sorun varsa, bu damarların yıllar içerisinde torbalaşması, sarkması ve hemoroid hastalığının ortaya çıkması mümkündür.

Basur hastalığına zemin hazırlayan tek neden kabızlık değildir. Bunun yanında şişmanlık, gebelik, devamlı ayakta durmak ya da sürekli oturarak çalışmak, sürekli ishal olmak gibi daha pek çok kolaylaştırıcı faktör vardır. Bütün bu kolaylaştırıcı faktörlerden bir ya da birkaçının olması kişilerde basur hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*