Bebeklerde Kalp Sorunları

bebeklerde kalp sorunu, bebek kalp hastalığı, bebeklerde kalp sorunu tedavisi

Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin kalbi oluşmuş ve görevini yerine getirmeye başlamıştır. Uzmanlar farklı cihazlar yardımı ile bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir hatta sorun var ise müdahale edebilir duruma gelmiştir. Doğuştan olabilecek kalp hastalıklarının erken teşhis sayesinde ve tıbbın, teknolojinin gelişmesi ile oranı düşürülebilmiştir.bebeklerde kalp sorunu, bebek kalp hastalığı, bebeklerde kalp sorunu tedavisi

Çocuklarda görülen doğuştan kalp hastalıklarının genel olarak farklı sebepleri vardır. Annenin hamilelik sürecinde radyasyona fazla maruz kalması, akraba evliliği ve daha çok buna bağlı kan uyuşmazlıkları, hamileliğin ilk dönemlerinde oluşabilecek enfeksiyonlar ve kızamıkçık gibi geçirilen ağır hastalıklar, anne ve baba da bulunan ağır ve genetik rahatsızlıklar, hamilelik sürecindeki beslenme bozuklukları ve sigara alkol tüketimi gibi etkenler çocukta kalp hastalıklarını olabilmesine etkenlerdir. Tüm bu etkenlerin yanı sıra birçok kalp rahatsızlıklarının nedeni bilinememektedir.

Bazı doğuştan kalp hastalıkları (küçük kalp delikleri gibi) kendiliğinden düzelebilir fakat bunun için de erken fark etmek ve bir uzmana takip ettirmek gereklidir. Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının en önemli iyileşme faktörü erken teşhistir. Tıbbın çok ilerlediği bu çağlarda artık 1 günlük bebek dahi ameliyat edilebiliyor ve ilaç tedavisi ile hastalıklar aza indiriliyor. Egzersizler, elektro grafikler ve göğüs röntgenleri sayesinde çocukların kalbi daha rahat uzmanlar ebeveynlerin ve teknolojinin yardımı ile bu kalp rahatsızlıklarına kolay ulaşıp çözüm getirebiliyorlar.

Erken teşhis kalbimizi rahatlatacaktır. Tabi erken fark etmek için belirtiler takip edilmelidir bu belirtiler bebeklerde zor nefes almak, tırnak diplerindeki morartılar, doğru ve dengeli besleniyor olmasına rağmen kilo alamamak. Daha ileriki yaş çocuklarda ise bayılma, göğüs ağrısı, çarpıntı, yaşıtlarına göre yaptığı faaliyetlerde çabuk yorulma şeklindedir.

Çocuklarda genel olarak görülen kalp hastalıkları kalpte delik olması, kalpte bulunan kalp kapakçığı ve odacıkların gelişememesi kapaklarda darlık, kalp ritim bozukluğu vs. Çocuk kalp hastalıkları ile pediatrik kardiyoloji (çocuk kalp) uzmanları ilgilenmektedir. Önce aile fark etmeli uzmanlar ise gerekeni yapmalı ki çocuklarımızın hastalıkları kalmasın kalplerin rahat etsin.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*