Bel ve Sırt Sağlığınızı Korumanın Yolları

bel ve sırt ağrısı, sırt ağrısı nedenleri, bel ağrısı nedenleri

Modern yaşam nedeniyle giderek zorlaşan iş ve sosyal yaşam koşulları, ulaşım sistemimizde birçok soruna neden olmaktadır. Bunlar sırt ve boyun ağrısını içerir. Hareketsiz bir yaşam tarzı, kilo alımı, obezite, eklem hastalıkları, kazalar ve spor yaralanmaları kronik sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Ancak bazen yere düşen bir şeyi almak için aniden eğilmek bel ve sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca bel, boyun ve sırttaki kas ağrıları genellikle doğal olmayan pozisyonlarda uzun süre oturma ile ortaya çıkar. Bel ve sırt ağrısı ile ilişkilendirilen bir diğer gerçek ise duygusal ve zihinsel sağlıkla ilişkili olmasıdır. Stres, üzüntü, kaygı gibi duygusal dalgalanmalar da dolaylı olarak fiziksel sağlığı etkileyerek fiziksel acıya dönüşebilir.bel ve sırt ağrısı, sırt ağrısı nedenleri, bel ağrısı nedenleri

Sırt ağrısı ve sırt ağrısı nedenleri

Sırt ağrısının birçok nedeni olabilir. Bel ve sırt ağrısının nedenlerini ayrıntılı olarak listeleyin;

Kötü duruş

Oturma tarzından kaynaklanan bozukluklar

Ağırlık kaldırma

Kilo kontrolü yapamama

Sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar osteoporoza neden olur.

yüksek topuklu ayakkabı kullanmak

Doğuştan anomaliler

Omurga yaralanması

Lomber burkulma, fıtıklaşmış disk

Kireçlenme nedeniyle ağrı

Lomber omurgada tüberküloz ve brusella gibi hastalıkların sıkışması

osteoporoz, kemiklerin yumuşaması

Mide, karaciğer, böbrek gibi organların hastalıklarına bağlı ağrılar

Başarısız sırt ameliyatı

psikojenik sırt ağrısı

Kimin bel ağrısı var?

En sık 35-45 yaşları arasında ortaya çıkan bel ağrısı kadın ve erkeklerde benzerdir. 60 yaş üstü kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Nedenleri aşırı kilo alımı, hamilelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, yüksek topuklu ayakkabı giymek, bacak uzunluğundaki farklılık, bel ağrısı olabilir. Bel ağrısına neden olan mesleklerde kamyon şoförleri, titreşimli hafriyat makineleri kullananlar, aşırı ağır yükleri kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyelerde oturmak zorunda kalanlar ve sürekli olarak koltukta oturan işçiler ile karşılaşmaktayız. bilgisayarın önü.

Bel ağrısı tedavisi

Bel ağrısı nedenine, şiddetine, hastanın yaşına ve şikayetlerine göre farklı şekillerde tedavi edilebilir. Bir uzman gözetiminde bel ağrısını tedavi etmek için basit ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Bir sonraki adım, uygun sağlık hizmeti ortamında fizyoterapi seçeneklerini denemektir. Ayrıca ağrı kesiciler, masaj, lokal enjeksiyonlar ve düzenli egzersiz de bel ağrısı tedavisinde etkilidir.

Bel ve sırt sağlığınızı korumak için ne yapmalısınız?

Unutmayın, yapmanız gereken ilk şey sırt sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenleri öğrenmek. Tekrarlayan bel ağrılarınız varsa mutlaka uzman bir doktora görünün. Uyulması gereken kurallar ve egzersizler bel ve sırt sağlığınızı korumak için önemlidir. İşte onlardan bazıları;

Vücudun önü, görüntülenen kişiye, nesneye ve nesneye tam olarak dönmelidir. Baş, boyun ve gövde aynı düzlemde olmalıdır.

Uzun süre aynı pozisyonda durmayın. Oturma ve ayakta durma süresinin 45 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir.

Otururken bel kemerinizi ve sırtınızı destekleyen bir yastık kullanmayı kural haline getirmelisiniz.

Yere yaslanmak yerine dizlerinizi bükerken ve çömelirken dikkatli olunmalıdır.

Bel bölgesi terlediğinde ter ve rüzgardan korunmalıdır. Doğrudan klima veya hava akışını önlemek için özen gösterilmelidir.

Yatarken, önce yatağın kenarına oturun. Ellerinize yaslanarak, önce yan, sonra sırt üstü yatmalısınız. Aynı şekilde yataktan kalkmak istediğinizde de önce yan yatmanız, ellerinizden destek almalı, oturmalı ve sonra ayağa kalkmalısınız.

Yüzüstü pozisyonda yan ve bacakları karına doğru çekmek bel ve sırt sağlığı açısından en uygun pozisyondur.

Germe, antrenmandan önce ve sonra yapılmalıdır. Bu sayede vücudunuzu olası yaralanmalardan koruyabilir ve kaslarınızı egzersize hazırlayabilirsiniz.

Germe hareketini sadece egzersiz süresi ile sınırlamak yanlış olur. Ofiste çalışırken, sabah uyandığınızda veya yatmadan önce esneme hareketleri sırt ağrınızı da azaltacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*