Biyonik Kulak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

biyonik kulak faydaları, biyonik kulak ne demek, biyonik kulak neden kullanılır

Biyonik kulak (koklear implantlar), ciddi veya derin işitme kaybını tersine çevirmeye yardımcı olabilecek bir cihazdır. Biyonik kulak, iç kulak protezi veya koklear implant olarak adlandırılır ve iki ayrı parçadan oluşur.

Bu parçalardan biri, ameliyatla iç kulaktaki koklear organa taşınan elektrot ile işitme sinirini uyaran kısımdır. Diğer kısım ise kulağın arkasına takılan ve mikrofonu ile sesleri alıp işleyen ve iç kulakta bulunan bir elektroda elektriksel uyarılar olarak ileten bir cihazdır.biyonik kulak faydaları, biyonik kulak ne demek, biyonik kulak neden kullanılır

Bu iki parçalı cihaz, iç kulaktaki işitme sinirine dışarıdan gelen sesleri elektriksel veya dijital olarak kodlayan sinyaller şeklinde iletilir. Böylelikle hiç işitmeyen insanların duyma şansı olur.

Biyonik kulak, iç kulaktaki anatomik veya fonksiyonel bozukluklardan kaynaklanan sensörinöral işitme kaybı olan hastalara veya işitme cihazları artık çalışmayan hastalara yardımcı olabilir.

Biyonik kulak ve işitme cihazı aynı şekilde mi çalışır?

İşitme cihazları, ses yükseltme cihazlarıdır. Mikrofonun aldığı sesi kulak kanalına ileterek işitmeye yardımcı olur. Bu cihazlar, belirli bir yaştan itibaren görülen yaşa bağlı işitme kaybı için kullanılabilir.

Biyonik kulak ise cerrahi olarak yerleştirilen kısım olduğu için ayrıcalıklı bir durumdur. Şiddetli veya çok geç kayıp evrelerinde ve çok sayıda engeli olan seçilmiş hastalarda kullanılmalıdır. Biyonik kulak sesi algılamaz, mikrofonla aldığı sesleri elektriksel kodlama ile iç kulağa yani direkt işitme sinirine iletir. Bu kodlama sesi uyaranları beynimiz tarafından işitme olarak da algılanır.

Biyonik kulaklar, işitme kaybı olan herkes için uygun değildir. Biyonik kulak için hasta seçimi çok önemlidir. Uzun yıllardır işitme ve konuşma sorunları yaşayan genç erişkin hastalarda implant kullanımı oldukça düşüktür. Ek olarak, konuşma gelişimi olmayan kişiler, biyonik kulak için iyi adaylar olmayabilir.

Biyonik kulak, doğuştan işitme kaybı olarak adlandırılan veya yetişkinlerde herhangi bir nedenle yenidoğanlarda işitme kaybından muzdarip olan şiddetli veya şiddetli iç kulak kaybı olan hastaları tedavi etmek için kullanılır.

Biyonik kulak ameliyatından sonra yara iyileşme süreci beklenir ve yaklaşık bir ay sonra cihazı devreye sokarak ayarları başlar.

Biyonik kulak (koklear implantlar) ömür boyu kullanılmış cihazlardır. Özellikle çocukluk veya bebeklik döneminde büyüdükçe çıkarılması veya değiştirilmesi gerekmez. Yetişkinlerde aynı şekilde değiştirilmesine gerek yoktur.

Özellikle bebeklik döneminde ortaya çıkan işitme sorunları ebeveynler tarafından fark edilmezse, bu durum çocuğun hayatı boyunca işitme ve konuşma yeteneğinde telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabilir. Bu nedenle, ebeveynler aşağıdaki gibi belirtilere karşı dikkatli olmalıdır:

Bebekler ilk 6 ay sese tepki vermiyor.

6 ila 12 ay arasında nesneleri gösterememe veya ses çıkaramama

12 aylıktan 2 yaşına kadar alkış, alkış gibi basit komutları algılayamama veya sese cevap verememe.

Bir çocukta böyle durumlar tespit edilirse kulak, burun ve boğaz tedavisi için çocuk doktorları ve doktorlar ile görüşülerek zaman kaybetmeden sorunun işitmeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek gerekir.

Bebeklik veya çocukluk döneminde verilen tedavi, çocuğun sosyal hayata daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. İşitme kaybı olan hastanın yaşına bağlı olarak, biyonik kulak kullanımı sonrası konuşma gelişimi önemli ölçüde artar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*