Böbrek Taşının Tedavisi Nasıldır?

böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı nasıl tedavi edilir

Böbrek taşı önce doktor tarafından teşhis edildikten sonra, eğer böbreğe zarar verecek kadar büyük bir böbrek taşı söz konusu değilse, çeşitli önlemler alınarak ve ilca kullanmak suretiyle takip edilmeye başlanır.

Ancak böbrek taşı oluştuğu yere bağlı olarak böbreğe zarar veriyorsa veya çok büyük bir böbrek taşı varsa bu durumda doktor çeşitli tedavi yöntemleri önerebilir. Endoskopi veya açık ameliyat doktor tarafından önerilebilir.böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı nasıl tedavi edilir

Böbrek Taşının Oluşmaması İçin Nasıl Önlemler Alınabilir?

Böbrek taşının oluşmaması için bol sıvı tüketilmelidir. Yaz mevsiminde 3 litre, kış mevsiminde ise en az 1,5 – 2 lt civarında su içmek ve sıvı tüketmek böbrek taşının oluşmaması için gereklidir. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak ve düzenli egzersiz yapmak böbrek taşının oluşmasına engel olabileceği gibi, hali hazırda bir böbrek taşı varsa, bu taşın düşürülmesine de yardımcı olur. Ancak burada küçük bir hatırlatma da yapalım. Eğer egzersiz sırasında çok terlerseniz, idrardaki su miktarı azalır ve idrar içerisindeki katı miktarı artar. Bu yüzden egzersiz yaparken çok terliyorsanız kaybettiğiniz suyu yerine koymanız gerekmektedir. Ayrıca egzersiz yapmıyorsanız bile terliyorsanız yine kaybettiğiniz suyu yerine koymalısınız.

Bunların yanı sıra aşırı yağlı veya tuzlu gıdalar ile kola gibi ürünler de böbrek taşının oluşmasına sebep olabilir. Kış mevsiminde C vitamini içeren gıdaların çok fazla tüketilmesi de böbrek taşı oluşturabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*