Boyunda Kaşıntı Neden Olur?

boyun kaşıntısının nedenleri, boyun kaşıntısı neden oluşur, boyun kaşıntısının anlamı ne

Birçok cilt hastalığının belirtisi olan kaşıntının en sık rastlanan nedeni ise tıpta atopik dermatit adı verilen, kalıtımsal olarak ve ya belirli alerjenlerle temas sonucunda görülen cildin verdiği alerjik tepkilerdir. Atopik dermatit nedeniyle görülen kaşıntı ile döküntüler genellikle ciddi bir sağlık sorununa yol açmamakla birlikte rahatsız edici olur. Boyunda kaşıntı nedenleri ise; kolye ve diğer aksesuarların, alerjiye neden olarak cildi tahriş etmesi gösterilir.

Alerjiler

Yetişkin erkek ve ya kadınlarda görülebilen atopik dermatitin belirtileri bebekliğin ilk yılında ortaya çıkıyor. Çocukların yaklaşık olarak %85’i 5 yaşına gelmeden atopik dermatit belirtileri göstermeye başlıyor. Giysiler, parfüm, çamaşır deterjanı başta olmak üzere, kullanılan sabun, cilde temas eden aksesuarlar, alerjenle temas sonucu boyun ile çevresinde kaşıntılar oluşabiliyor. Özellikle çok sıcak ya da çok soğuk hava kaşıntıların şiddetlenmesine neden olur. Hafif dereceli alerjiler bir kaç saat, orta dereceli alerjiler bir kaç gün içinde kendiliğinden kaybolur ve kaşıntı geçecektir. Bu alerjenlerden uzak durmak kaşıntılardan koruma sağlar. Kaşıntılara nefes alma güçlüğü ekleniyorsa alerjik tepki tehlikeli boyutlarda olabiliyor. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir.boyun kaşıntısının nedenleri, boyun kaşıntısı neden oluşur, boyun kaşıntısının anlamı ne

Sıcaklıklar

Aşırı sıcak ve ya nemli hava boyun bölgesinde kaşıntıya ve kızarıklığa yol açar. İsilik olarak da adlandırılan bu durum ter bezlerinin tıkanması sonucu ısının cildin alt katmanında sıkışması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde olduğu kadar yetişkinlerde de görülen isilik belirtileri boynu saran kıyafetlerin genişletilmesi ve oda sıcaklığının düşürülmesi ile hafiflemesi sağlanır.

Cilt Kuruluğunun Etkisi

Cilt kuruluğu özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi boyun bölgesinde de kaşıntılara neden olabiliyor. Yaşla beraber vücudun su tutma oranı azalır ve cilt kuruluğu artacaktır. Bununla baş edebilmek için gün boyu tüketilen su miktarı arttırılmalı ve sentetik kıyafetler yerine cildi tahriş etmeyen pamuklu olanlar tercih ediniz. Kuruyan ya da kaşıntılı bölgeleri kaşımak bölgenin iltihaplanmasına neden olabiliyor. Kaşıntıyı hafifletmek için doktorunuzun önereceği merhemleri kullanılmalıdır. Bir kaç günden uzun süren ve ya şiddetlenen boyun kaşıntısı için doktora gidilmesi gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*