CARASKAL PERİYODİK KONTROLÜ NEDİR VE NEDEN YAPILMALIDIR?

caraskal kontrolü, periyodik caraskal kontrolü, caraskal kontrolü yapımı

Caraskal inşaat, fabrika ya da büyük çaplı atölyelerde kullanılan bir kaldıraç sistemidir. İki sabit bir hareketli makaradan meydana gelir. Caraskal kolay kurulabilen bir araç olduğu için de her zaman kullanımı rahat bir araç olarak kabul edilmektedir. Birçok iş kolunda kullanılması nedeni ile de bakım ve kontrollerine dikkat edilmesi gereken bir araçtır. Caraskallar da tıpkı diğer kaldıraç modelleri gibi çok ağır yüklerin kaldırılması ve taşınması için kullanılan araçlardır. Bu nedenle düzenli olarak parçaların kontrol edilmesi hem can hem de mal kaybının engellenmesi için önemlidir. Caraskal periyodik kontrolü de kanun düzeninde yere sahip olan kontroller içinde yer almaktadır.caraskal kontrolü, periyodik caraskal kontrolü, caraskal kontrolü yapımı

İnşaat alanlarındaki yüksek yerlere belli ağrılıktaki malzemelerin taşınması için, b,r atölye ya da iş yerindeki malzeme ya da makinelerin kontrollü olarak yer değiştirilmesini sağlamak için caraskallar kullanılabilmektedir. Bu tür makinelerin sağladığı avantaj ise istenilen yere yatay ya da dikey olarak yerleştirme yapmaya imkan sağlamasıdır. Bu nedenle de düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Caraskal periyodik kontrolü üç ayda bir yapılan kontrolleri kapsamaktadır. Elbette her iş makinesinde olduğu gibi kullanım öncesinde caraskalların da operatörü tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. İş kazaların çoğunun ihmal nedeni ile oluştuğu bilinen bir gerçek. Bu nedenle hem can hem de mal kaybı yaşanmaması adına her kullanım öncesinde operatörü tarafından bu makinelerin de kontrol edilmesi şarttır. Bunun yanı sıra elbette üç ayda bir de genel bakım yapılması gerekmektedir. Eskiyen parçaların değiştirilmesi ya da makinenin daha iyi çalışması için düzenleme yapılması ya da olası risklerin ortadan kaldırılması gibi durumlar üç ayda bir yapılan kontrollerle ortaya çıkarılabilmektedir.

Ağır yük taşınması gereken iş yerlerinde olası aksaklıklar büyük riskler ve felaketlere neden olabiliyor. Bundan öncesinde yaşanmış olan bazı olaylar da buna kanıt olabilir. Hem can hem de mal kaybına neden olan bu tür durumlar için de düzenli bakım yapılması ve tedbir alınması gerekmektedir. Konusunda uzman olan firmalar caraskal periyodik kontrolü için görev alabildiği gibi iş sahiplerini de bu açıdan bilgilendirebilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*