Çikolatanın Saklı Sırları Nelerdir?

çikolatanın sırları, çikolatanın faydaları, çikolata nelere iyi gelir

Çikolatanın tarihi M.Ö. Güney Amerika’da kakao ağacı yetiştiren Mayaların, bu ağacın meyvesinin bir hayvan tarafından yendiğini fark etmeleri ile başlar. Kakao ağacından hasat edilen çekirdekleri zamanla kullanmayı öğrenen Mayalar, MS 600 civarında bir çikolatalı içecek yaptılar. Maya ve Aztekkrat Montezuma, önemli bir olay olarak gördükleri günde 50 fincana kadar çikolata içebiliyorlardı. Ülkeye misafir olarak gelen rahipler, yöneticiler, yüksek rütbeli askerler ve tüccarlar, kraliyet ailesine ait bir içecek olan çikolatayı içebilirdi. İspanyol kaşifler Christopher Columbus ve Hernán Cortez ülkeyi misafir olarak ziyaret ettiğinde, sunulan kakaolu içeceği beğendiler ve ülkelerine geri götürdüler. Zamanla üretilen kakao hızla yayılmaya devam ediyor ve farklı ülkelerde farklı tatlarla üretiliyor. İngiltere’de içeceklerin hazırlanması için katı halde satılmaya başlanan çikolata, Avrupa’ya yayıldı. Ülkemizde açılan ilk yerli çikolata fabrikası 1927 yılında Feriköy’de olmuştur. Yaklaşık 2.600 yıllık geçmişi olan çikolatanın sağlığa faydaları araştırılmakta ve inanılmaz sonuçlara ulaşılmaktadır. Modern fabrikalarda yapılan araştırmalar da çikolatanın kontrollü tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde son derece faydalı etkileri olduğunu gösteriyor.çikolatanın sırları, çikolatanın faydaları, çikolata nelere iyi gelir

Çikolatanın besin değeri;

Yüksek kalorili içeriği ile bilinen çikolatada; protein, yağ, potasyum, kalsiyum, demir ve karbonhidratlar var. A vitamini, K vitamini ve C vitamini de içeren çikolata, eşsiz tadı nedeniyle birçok insanın vazgeçilmezidir. Kalori sayısı yüksek olduğu için kontrollü tüketilmesi önerilen çikolatanın içindeki kakao miktarı kadar sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Çikolata, manganez, bakır, fosfor, sodyum ve çinko gibi zengin yapısı nedeniyle en keyifli yiyeceklerden biridir. Özellikle tavsiye edilen ve kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, diğer çikolata türlerine göre çok daha sağlıklıdır. Kakao içeriği %70 ve üzeri olan bitter çikolatanın tam bir antioksidan kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle uzmanlar bitter çikolatanın tercih edilmesini önermektedir.

Çikolatanın sağlığımıza faydaları;

Çikolatanın en önemli faydası kardiyovasküler korumadır. Kan akışını düzenleyerek damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azalttığı bilinmektedir.

Azot, lif ve yağ içeren çikolatanın zihinsel berraklık sağladığı gösterilmiştir.

Çikolatanın sıklıkla duyduğumuz faydalarından biri de mutluluk hormonunun daha fazla salgılanmasını teşvik etmesi, onu rahatlatması ve sakinleştirmesidir.

Çikolata, yapısındaki lif sayesinde bağırsaklara etki ederek sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar.

Bu, kum ve böbrek taşı gibi problemlerin riskini azaltır.

Çikolatanın içerdiği kakao sayesinde kan akışını hızlandırdığı, beyindeki kan damarlarının tıkanmasını önlediği ve beyin kanaması riskini en aza indirdiği bilinmektedir.

Çikolata, magnezyum içeren yapısı sayesinde vücuttaki asit seviyesini dengeleyerek sindirime yardımcı olur.

Cilt sağlığına iyi gelen çikolata yaşlanma etkilerini de yavaşlatır.

Düzenli çikolata tüketimi vizyonu iyileştirmeye yardımcı olur.

Düzenli olarak çikolata tüketenlerin kalp krizi, felç ve felç ile daha az sorunları olduğu bulunmuştur.

Çikolata içerdiği vitaminler nedeniyle tükettiğinizde daha enerjik hissedersiniz.

 Çikolata kalsiyum içerdiğinden kemik gelişimi için çok etkilidir.

Çikolata kan şekerini dengeler ve aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür.

Çikolata, kan hücreleri için önemli bir madde olan demir içerir.

Bağırsak kanserine yakalanma olasılığını en aza indiren çikolata; Ayrıca öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına da iyi geldiği söylenmektedir.

Çikolata kontrollü tüketim ile kolesterol seviyelerini dengeler.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*