Cinsel İlişki İçin Uygun Zaman

İnsanlar doğdukları andan itibaren çok hızlı bir gelişim sürecinin içine girer. Bu yaşam sürecinde de belirli gelişim evrelerinden geçer. Bu evreler içerisinde önemli olanlardan biri ise kişinin benlik yapısını belirleyen cinsel hayat ve doygunluktur. Doğru kişinin bulunması elbette evlilik sürecine kadar beklenmesini gerektirse de gerek bayan gerekse erkek için farklı deneyimlerin yaşanması psikolojik anlamda sorunlara yol açabilmektedir. Kişilerin bu deneyimlerini etkileyen önemli faktörler arasında içinde bulunduğu toplumun kültürüne ve benimsediği ahlak anlayışına uyması da yer almaktadır.cinsel ilişki, cinsel ilişki için uygun zaman, cinsel ilişki zamanı

Fiziksel açıdan cinsellik için en doğru yaş bayanlarda daha da önem arz etmektedir, çünkü erken yaşanacak cinsel deneyimler henüz gelişimini tamamlamamış cinsel organında tahribat oluşturabilmektedir. Bu sebeple, uzmanlar tarafından belirlenen cinsel deneyim yaşının alt sınırı 18 olarak kabul edilmektedir. Öte yandan, bu konuda oldukça hassas davranılması ve gencin ergenlik dönemine adım attığı dönemlerde bu konunun aşırı şekilde kötülenmesinin ve korkutulmasının ileride özellikle bayanlar tarafından yaşanan cinsel isteksizliği tetiklemekte olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Bu olayın toplumun değer yargılarına göre yaşanması gereken, yaşanması için doğru kişinin ve doğru zamanın bekleneceği, hayatın önemli bir alanı olan cinselliğin iki uçta da yaşanmamasını sağlayacaktır. Burada her iki uçtan maksat hem cinselliğe karşı tabular ve cinsel korkular oluşturarak tüm hayatı boyunca bu konuda sıkıntı yaşamamasını sağlamak hem de çok serbest tavırlarla doğru olmayan zamanda doğru olmayan kişilerle bu deneyimi yaşamasını engellemektir. Hayatın bu kendini ve cinselliği tanımanın ilk dönemi çok önemlidir, çünkü bu dönem kişinin hayatı boyunca etkileneceği bir süreçtir.

Cinsel Tabular

Genellikle toplumda korkutulursa bu konudan uzaklaşır ve kendini korur mantığıyla dayatılan cinsel tabular oldukça tehlikelidir, çünkü kadınlarda vajinismus hastalığına kadar dayanan bir cinsel isteksizlik ve kaygı durumunu başlatır. Bunun yerine, toplumumuzun ahlak yapısı ve değer yargılarından bahsedilerek buna uymanın bireyin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını olumlu yönde etkileyeceğinden bahsedilerek gencin bu deneyimi kendini koruyarak doğru kişiyle yaşaması gerektiği anlatılabilir. Bu şekilde davranıldığında, cinselliğe karşı aşırı merak duygusu da aşırı korkular da ortadan kalkmış olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*