Çocuğunuzla Nasıl Sağlıklı İletişim Kurabilirsiniz?

Her çocuk anne ya da babasını model alarak onun davranışlarını benimseyerek büyümektedir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarına kurdukları her cümle ve gösterdikleri her davranış çok önemlidir. Çocukların gelişiminde çocuklar ile kurulan iletişim büyük rol oynamaktadır. Söylenen her sözün sadece gerçek anlamı bulunmamaktadır. Aynı zaman sözün arkasında gizli olan verdiği mesaj da çok önemlidir. Anne ve babanın söylediği her söz çocuk için farklı bir mesaj içermektedir. Bu cümlelerden bazılarına örnek vererek anne ve babaların daha bilinçli bireyler olmalarını sağlayabiliriz.çocuklar ile iletişim kurma, çocuklar ile nasıl iletişim kurulur, çocuğunuz ile sağlık iletişim kurma

Çocuğa “sen bilirsin” demek

Çocuğa sen bilirsin cümlesini kullanmak çocuğa güven vermektedir. Çünkü, sen bilirsin mesajı ile çocuğunuzun her kararına saygı duyduğunuzu göstermektedir. Çocuk aldığı her kararın arkasında anne ve babasının olduğunu sadece bu cümle ile bile kavrayabilmektedir. Ayrıca bu cümle ile çocuk anne ve babası tarafından yargılanmadığını görmektedir.

Çocuğa “sakinleşene kadar seni bekliyorum” demek

Çocuğa sakinleşmesini beklediğinizi göstermek çocuğa karşı ne kadar sabırlı ve anlayışlı olduğunuzun göstergesidir. Çocuk sakinleşene kadar seni bekliyorum mesajı ile ağlamasının ya da öfke ile bağırmasının anne ya da babasını güçsüzleştirmediğini görmektedir. Bu durumda çocuk ailesi tarafından hiçbir zaman terkedilmeyeceğini düşünür ve bu durum kendisine olan güvenini arttırır.

Çocuğa “sana inanıyorum, sana güveniyorum” demek

Çocuğa belki de söylenebilecek en güzel cümle sana inanıyorum ve sana güveniyorum diyebilmektir. Böyle söylendiğinde çocuk her kaygılandığında ve kendini mutsuz hissettiğinde çocuk anne ve babasının yanında olduğunu bu mesaj ile hisseder. Bu cümle ile çocuk hayatı boyunca yaptığı hiçbir yanlışta ailesinin onu terk etmeyeceğini ve her zorluğunda ailesinin yanında olduğunu hisseder.

Çocuğu doğru davranışa yönlendirmekte söylenen cümlelerin önemi büyüktür.

Kurulan her cümlenin çocuk için bir anlamı vardır. Çocuk yaramazlık yaptığında ona kızarak, çok hareketlisin demek yerin, sakin olduğun zamanları daha çok seviyorum demek daha yararlı olacaktır. Cümleleri olumsuz ekler ile değil, olumlu ekler ile kurmak önemlidir. Yaramazlık yapıyorsun demek yerine oturarak oyun oynamanı bekliyorum demek çocuğun daha sakin şekilde oyuna devam etmesini sağlayacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*