Çocuk psikologu ne iş yapar?

çocuk psikologlarının işi, pedagogların görevleri, çocuk psikologlarının görevleri

Çocuk psikolojisi üzerine uzmanlık yapmış ve bu konuda tecrübe edinmiş olan uzman psikologa çocuk psikologu denilmektedir. Peki çocuk psikologu ne iş yapar? Çocuğunuzun psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğuna emin olduktan sonra sizi bu kararınızla birlikte nasıl bir süreç bekler?

Sizi nasıl bir başlangıç beklemektedir

İlk evrede ebeveynler ile birebir görüşme yapan psikolog, çocukla ve aile ile ilgili detaylı öykü alır. Aile gerekli olan form ve belgeleri doğru bir şekilde doldurur. Çocuklar ile psikologun yaptığı görüşmenin ardından psikolog, çocuk ve aileye isterse ayrı ayrı uygun görürse de birlikte, durum ve izlenmesi gereken yollar hakkında detaylı bir bilgilendirme verir.çocuk psikologlarının işi, pedagogların görevleri, çocuk psikologlarının görevleri

Sizi nasıl bir süreç beklemektedir

Çocuğunuzun yaşı ve problemleri tespit edildikten sonra bunlara bağlı olarak gerekli ise aile izni de alınarak okul ve okul çevresi de görüşme sağlanır. Çocuk psikologu ne iş yapar gibi sorular hakkında yeterli bilgilendirmeyi edinmenizin ardından süreç başlar ve çocuğunuzun durumu hakkında hazırlanan tutum ve davranış raporu düzenli olarak size sunulur.

Gerekli görüldüğü takdirde yine bilginiz dahilinde çocuğunuza zeka, gelişim ya da projektif testleri uygulanabilmektedir. Çocuğunuzun durumuna bağlı olarak değişen değerlendirme ve ilerle aşamaları, çocuğunuza özgü olmakla birlikte bunun için kesin bir formül ve reçete bulunmamakta, yani değerlendirme sonrası size belirtilen süreci önceden kesin şekilde bilmek mümkün değildir. Buna bağlı olarak seans sayısı ve sürelerinde de değişiklik görülmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*