Çocuklar Anne Babalarından Neler Öğrenir?

Çocuklara eğitim verme, aile içi eğitimin önemi, çocuklar ailelerinden neler öğrenir

Çocuklar anne babaları için paha biçilemez varlıklardır. Bu değerli varlıkların hayatımızda yer alması o kadar güzel bir şeydir ki sürekli bir sorun çıkarmalarına rağmen yine de onlara kıyamaz ve gönüllerini hoş tutmaya çalışırız. Aslında her anne baba çocuğu ile bir kez daha büyür. Çocuğunu büyütürken aileler çocuklarından bir şeyler daha öğrenir ve tam tersi yönde çocuklarına da bir şeyler öğretirler. Çok klasik ancak bir o kadar da doğru bir söz vardır “ çocuğun eğitimi ailede başlar” şeklinde. Bu söz son harfine kadar doğrudur. Çünkü çocuklar öğrendiği en temel bilgileri ailelerinden alırlar ve büyüdükçe dış dünya ile bağlantı kurdukça ailelerinden aldıkları temel bilgilerin üzerine yeni bilgiler işlerle. Nasıl ki bir binanın temeli sağlam ise geneli de sağlam oluyorsa, çocukların da sağlam temeller üzerinde büyümesi için ailelerinden aldıkları eğitim o denli önemlidir.Çocuklara eğitim verme, aile içi eğitimin önemi, çocuklar ailelerinden neler öğrenir

Çocukların eğitiminin ailede başladığını düşünürsek onlara bir şeyler öğretirken iyisini, doğrusunu ve olması gerekeni öğretmek yalan dolan içeren bilgiler aktarmaktan çok daha iyi olacaktır. Çocuklar ailelerinden cinsellik, para yönetimi, aile olmak, insanlara karşı iyi veya kötü davranmak, kavgacı olmak, uyumlu olmak, cimri olmak, cömert olmak vb. birçok farklı şeyi öğrenirler. Dikkat ederseniz çocuğun ailesinden öğrendiği şeylerin gündelik hayatta mutlaka ihtiyacı olan şeyler olduğunu fark edersiniz. Örneğin; cinselliği ailesinden doğru bir şekilde öğrenen çocuk gelecek hayatında yetişkinliğe ulaştığında cinsel yaşamı düzgün, cinsel bilgisi doğru bir birey olacaktır. Yine benzer bir örnek vermek gerekirse insanlara karşı dürüst ve adil davranmayı çocukken öğene bir bireyin yetişkinliğe adım attığında insanlara karşı dürüst olması ve adilane bir şekilde hayatını devam ettirmesini gösterebiliriz.

Aile için eğitim çok önemlidir. Çocuklarımızı aile içinde düzgün bireyler olarak yetiştirebilirsek gelecekte hem bize hem de diğer insanlara karşı saygılı, kendini bilen bireyler olarak davranacaklardır. Eğitim mademki ailede başlıyor aileler olarak bizler de üstümüze düşen vazifeyi görev bilerek davranmalıyız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*