Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırma

diş fırçalama alışkanlığı, çocuklara diş fırçalatma

Ebeveyn olarak, çocuklarımızın fiziksel sağlığı bizim için çok önemlidir. Ateşi ve gastrointestinal problemleri olduğunda çok üzülürüz.

Yani, çocuğumuzun fiziksel sağlığı söz konusu olduğunda, diş sağlığı ve fırçalama alışkanlıklarına çok fazla önem veririz.diş fırçalama alışkanlığı, çocuklara diş fırçalatma

Çocuklar model alarak öğrenirler ve ebeveynlerinin davranışlarını yapmak isterler. Erkekler babaları gibi tıraş olmak ister ve kızlar saçlarını anneleri gibi fönlemek ister.

Diş fırçalama alışkanlığını kazanırken çocukların bu özelliğini dikkate almak gerekir. Çocuğunuz dişlerinizi fırçaladığınızı gördüğünde, dişlerinizi fırçalama arzusu olacaktır ve bu alışkanlığı sizi taklit ederek zamanla kazanacaktır.

Çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı vermek isteyen ebeveynler için bazı önerilerimiz var.

Çocuğunuza genç yaşta bir diş fırçası verin. Bu diş fırçasının erişilebilir olmasına izin verin, aksine, çocuğunuzun diş fırçasını alıp incelemesine izin verin.

Çocuğunuzun diş çıkarma yaşına göre farklılaşarak, kendi diş fırçanızı verin ve genellikle 1 yıl sonra banyoda dişlerini fırçalarken sizi taklit edecektir.

Bu yaşta diş macunu kullanmanıza gerek yoktur.

Çocuğunuza tuvalet alışkanlığı verirken, evden ayrılmadan önce, “Çişiniz var mı, çiş yaptın mı?”

Çocuğunuz için bir diş fırçası seçerken, diş etlerinin zarar görmemesi için yumuşak bir fırça seçmeye çalışın. Dişlerini fırçalarken incinen çocuk tekrar dişlerini fırçalamak istemeyebilir.

Diş fırçasını daha çekici hale getirmek için, sevdiği çizgi film kahramanlarının resimlerini içeren fırçalar satın alabilir veya diş fırçanızı kendiniz süsleyebilirsiniz.

Çocuklar merak ediyor, kendilerini bir şey yaparken görmek istiyorlar. Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, ayaklarının altına bir yükseltici koyun ve kendini aynada görmesine izin verin.

Dişlerini fırçalarken çocuğunuzun videosunu çekmek ve daha sonra izlemek ona diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın farklı bir yolu olabilir.

Diş fırçalama alışkanlığı, cezalandırma ile kazanılacak bir alışkanlık değildir. Ceza yerine güçlendirici kullanmaya çalışın.

Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, özellikle de genç yaşta çocukları olanlar için, ilk hedefiniz dişlerini tamamen temizlemek olmamalıdır. Fırçayı ağzınızın içinde ve diş hekiminin söylediği gibi yukarı ve aşağı hareket ettirseniz yeterlidir. Mükemmel fırçalamayı hedeflerseniz, çocuğunuz fırçalamaüyı bırakacaktır çünkü başarılı olmaz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*