Çocuklarda okul korkusu ve yenme yöntemleri neler?

çocuklarda okul korkusu, okul korkusunu yenme, okul korkusu nasıl yenilir

Her çocuk okula gitmek ister, ancak her çocuk okulda tek kalmayı sevmez. Okula gitmeyi sevmez. Ya da sonradan bu fikirden vazgeçer… Çocuk psikolojisi ilginç olduğu kadar derindir. Çocuklarda okul korkusu ve yenme yöntemi isimli makalemizde çocuk psikolojisiyle yakından ilişkili olan okul korkusu konusunu işleyeceğiz.çocuklarda okul korkusu, okul korkusunu yenme, okul korkusu nasıl yenilir

Bilimsel olarak bir çocuğun en uygun okula gitme yaşı yedi olarak kanıtlanmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda bütün çocukların en geç 7 yaşına kadar temel eğitimi alması gerektiği öğrenildi. Bu bakımdan çocuklarımızı genel olarak 7 yaşında okula göndermekteyiz.

Çoğu çocuk okula gitmek için can atar, içi içini kemirir. Yeni eşyalar alınacağı için mutludur. Ancak okulun ilk günü okuldan soğuyabilir, gitmek istemeyebilir, tek kalmak korkutabilir. Sosyalleşememe korkusu bunun bir numaralı sebebi olabilir. Bu durum okul çağındaki büyük çoğunluğa sahip bir çok çocukta görülür. Genel olarak annelerine bağlı olan ve ondan ayrı hiç olmamış çocuklarda görülmektedir.

Cinsiyet bakımından kontrol edildiğinde erkek ve kız oranları eşittir.

Eğer çocuğunuz okul korkusu çekiyorsa çocuğunuzla konuşmanız ve ona herşeyi açıklamanız gerekmekte. Onu daha çok korkutmadan okulun ne kadar güzel olduğunu ve yeni arkadaşlar edineceğini söyleyin. İlk okuldan önce ana okulu okumuş bir çocukta okul korkusu görülmeyebilir. Bu yüzden okul öncesi eğitim çok önemlidir. Bütün çocuk psikiyatrları tarafından önerilmektedir. Böyle bir durumda uzman bir doktorla görüşmeniz önerilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*