Çocukları spora teşvik etme

çocukları spor için yönlendirme, çocukları spor yapmaya teşvik etme, çocukların spor yapmalarını sağlama

Spor yapan çocuklarımız daha sağlıklı ve daha mutlu çocuklar olurlar. Hareket etmek özellikle çocuklar için çok önemlidir. Günümüzde çocuklar artık sokakta oyun oynamamakta, oyunları internet üzerinden ya da telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik ürünler ile oynamaktadır. Bu nedenle çocuklarımız hareket etmekten çok uzak yaşamaktadır. Bu olay çocuklarda obezitenin artmasına neden olmuştur. Bu durumda ebeveynlere çok iş düşmektedir. Çocukları spora teşvik ederek, daha sağlıklı nesillerin yetişmesine olanak sağlamalıyız. Nasıl çocuğumuzu spora alıştırmam gerekiyor diyorsanız, yazımızda detayları bulabilirsiniz.çocukları spor için yönlendirme, çocukları spor yapmaya teşvik etme, çocukların spor yapmalarını sağlama

Spora teşvik nasıl edilir?

Çocuklarınızla vakit geçirdiğiniz zamanların bir bölümünü spor aktivitesi izlemekle geçirmelisiniz. Basketbol, futbol, tenis hiç fark etmez. Bu tür sporların müsabakalarına çocuklarınızı getirdiğiniz zaman çocuk spora özenmeye başlayacaktır. Bu durum siz ebeveynlerinde sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır. Çocukların sporcuları eğlenirken görmeleri, sporun eğlenceli olduğunu onlara gösterecektir. Çocukların sadece sporcuları görmeleri yetmez. Anne ve babalarını da spor yaparken görürler ise daha çok spora ısınacaklardır. Unutmayın, çocukların rol modeli anne ve babalarıdır. Hatta akrabalar ile gidilen piknik ve benzeri etkinliklerde oynanan oyunlar bile çocuğun spora bakışını değiştirecektir.

Sporun önemi 

Çocuklarınızı spora teşvik ederken spor dalını onların seçimine bırakmalısınız. Eğer spor dalına sizler karar verirseniz çocuklarda bu durum ters tepki olarak karşınıza çıkabilir. Çocuklarınız spor yaparak hem sağlıklı yaşarlar hem de kazanmak ya da kaybetmek gibi olguların ne demek olduğunu yaşayarak öğrenirler. Bu nedenle çocuklarınızı mutlaka spor ile iç içe bir hayat sunmalısınız. Tabii ki çocuklara kazanma ya da kaybetme gibi olguları öğretirken rekabet kavramı ile çok fazla karşılaştırmamalısınız. Çocuklarınız ile başka çocukları sadece spor alanında değil, hiç bir alanda karşılaştırma yapmamalısınız. Çocuk yaşta rekabeti bu denli öğrenmek psikolojik olarak derin etkiler bırakabilir. Bu psikolojik etki de yetişkin yaşlarda bu çocukların çevre ile iletişimi sağlıklı kuramadığı gözlemlenir. Özgüven ile kendini fazla beğenmek arasında ince bir çizgi vardır. Çocuklarınızı yetiştirirken bu iki kavramı çok iyi ayırt etmeniz gerekmektedir. Bu sebepten spora teşvik ederken beden olarak sağlıklı bir birey yetiştirirken, psikolojik olarak zarar vermemeye özen göstermeniz gerekir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*