Dil Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

dil kanseri, dil kanseri nedenleri, dil kanseri sebepleri

Dil kanseri aynı zamanda ağız boşluğu (ağız) kanseridir. Diğer kanserler gibi, hücreler kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında ortaya çıkar. Dil kanseri, diğer baş boyun kanseri türlerine göre ön ve açık alanda yer aldığından teşhis edilmesi daha kolay olan bir kanser türüdür.

Erken dönemde hasta şikayetleri ile doktora gittiğinde rutin muayene olarak bilinen görsel muayene yapılır. Bu bölgede kanserden şüpheleniliyorsa diğer kanserlerde olduğu gibi hastalığın yayılması araştırılır.dil kanseri, dil kanseri nedenleri, dil kanseri sebepleri

Dil kanseri genellikle dilin yüzeyini kaplayan ince, düz hücreler olan düz hücrelerden gelişir. Dil kanseri, dilde yaralar, ülserler veya beyaz lekeler şeklinde kendini gösterir. İlk bakışta basit bir yara gibi görünse de uzun süre iyileşmeyen durumlarda kansere dönüşebilir.

Nedenler

Kontrolsüz hücre çoğalmasından kaynaklanan kanserler erken tanı ile tedavi edilebilir. Dil kanseri, erken teşhis ile tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Dil kanserine neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte aşağıdaki durumlara bağlı olarak gelişebilir:

HPV virüsünün varlığı

Alkol tüketimi

Sigara içmek

40 yaşın üzerinde olmak

Siroz

Ağız hijyeni ihlali

Diğer kanser türlerinden metastazlar

Yanlış takma diş

Frengi

Zayıf bağışıklık sistemi gibi nedenler dil kanserine neden olabilir.

Semptomlar

Dil kanserinin en ayırt edici özelliği dil üzerinde iyileşmeyen yaralardır. İki haftadan daha uzun süre dilde aniden yaralar, aftlar veya lekeler belirirse, bölge kanser açısından incelenmelidir.

Birçok dil kanseri hastasında diş problemleri de ortaya çıkar. Bu nedenle dil kanseri olan bir hasta da bir diş hekimine görünmelidir. Dil kanserinin bazı semptomları şunları içerir:

Diş eti sorunları

Gevşek dişler

Protezin daralması veya çarpması

Tükürük kanı

Yutma ve çiğneme güçlüğü

Dil pembeye veya kırmızıya dönüyor

Zayıflatıcı ses

Dilde ağrı

Konuşma sorunları

İyileşmeyen boğaz ağrısı

Yemek yerken kulağı etkileyen ağrı

Boyunda şişlik, dil kanserinde de yaygındır.

Teşhis yöntemleri

Öncelikle doktor hastanın aile öyküsünü toplar ve daha önce ailesinde veya hastanın kendisinde kanser öyküsü olup olmadığını inceler. Doktor daha sonra ağız ve dili fizik muayene ile inceler.

Her kanserde olduğu gibi, hastalığın yayılmasını anlamak için öncelikle tomografi, MR ve ultrason gibi radyolojik incelemeler yapılır. Ayrıca kesin tanı için hastaya biyopsi işlemi yapılır ve alınan kısım patolojiye gönderilir.

Tedavi yöntemleri

Dil kanseri için üç klasik tedavi vardır. Bunlar radyasyon tedavisi, kemoterapi ve cerrahi yöntemlerdir. Erken teşhis konulan hastalara genellikle cerrahi tedavi uygulanır.

İleri düzeyde tanı konmuş hastalar için ileri cerrahi yapılır, ancak çoğu durumda radyoterapi veya kemoterapi ameliyatla aynı anda yapılabilir.

Tedavinin başarısı ve dil kanserinin tekrarlama riski, hastalığın evresine bağlıdır. Kanserin erken evrelerinde% 90’a varan iyileşme sağlanır ve hastalık kontrol altına alınır. Erken dönemde teşhis edilen dil kanserinin tekrarlama olasılığı sadece% 5’tir.

İlerlemiş dil kanseri için, hastalığın nüksetme riski tüm tedavilere göre% 40 veya% 50’ye yükselir. Dil kanseri, boyundaki dil, ağız veya bezlerde de tekrarlayabilir. Dil kanseri tedavisinden sonra bile bu alanlar düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*