Dış Gebeliğin Olası Nedenleri Neler Olabilir?

dış gebeliğin sebepleri, dış gebeliğin nedenleri, dış gebelik nedir

Dış gebeliğin nedenlerinden birisi döllenmiş yumurtayı rahme taşıyamayan ve zarar görmüş fallop tüpleridir. Böylelikle döllenmiş yumurta fallop tüplerine ve ya başka bir yere yerleşir. Dış gebeliğe neyin neden olduğunu bilemeyebilirsiniz, fakat aşağıda belirtilen durumlar daha yüksek risk altında olduğunuzu göstermektedir.dış gebeliğin sebepleri, dış gebeliğin nedenleri, dış gebelik nedir

  • Bir doğum kontrol yöntemi olan spiral kullanımı
  • Bel soğukluğu gibi cinsel yollarla bulaşan hastalıkların yaşanması
  • Pelviste yaşanmış iltihaplı hastalık
  • Fallop tüplerinde doğuştan gelen anormallik
  • Tüplerin başarısız bir şekilde bağlanmış olması
  • Geçmişte yaşanmış dış gebelik
  • Kısırlık tedavisi
  • Doğurganlık ilaçlarının kullanımı

Dış Gebeliğin Anne Adayı İçin Tehlikesi Var mı?

Adet tarihi geçtiğinde ve özellikle gebelik testi pozitifse hiçbir risk olmasa da anne adayı doktora gidip muayene olması gerekir. Erken teşhis durumumda bir risk tablosu hemen hemen hiç bulunmuyor. Fakat dış gebelik teşhisi çok gecikirse batın içinde kanama ile kan kaybına bağlı şok gelişmesi olur. Böyle bir durumun en kötü sonucu ise anne adayının hayatını kaybetmesi dahi olabiliyor.

Dış Gebelikte Tekrarlama Riski Var mı?

Bir kez dış gebelik geçiren hastanın diğer kadınlara göre tekrar dış gebelik geçirme riski daha yüksek olur. Ancak tanı erken konulursa tedavisi mümkün olduğunu unutmayınız. Tabii bundan dış gebelik geçiren bir kadının normal şekilde gebe kalamayacağı anlaşılmaz. Yalnızca oransal olarak riski büyüktür, bu da hekimlere hastayı daha yakından takip etme olanağı sağlıyor. Böylece gebeliği büyük olasılıkla normal bir gebelik olur. Aksi takdirde de hızlı bir şekilde müdahale edilebilir.

Dış Gebelik Sonrası Hamile Kalınır mı?

Dış gebelik sonrası tabii ki hamile kalınabilirsiniz. Özellikle de dış gebeliğe erken tanı konmuş ve ilaçla müdahale edilmişse tüplerde tıkanma olasılığı hemen hemen hiç olmaz. Ya da laparoskopik tedaviyle tüp korunarak sonlandırılmış dış gebelikte de çok büyük problemle karşılamamaktadır. Hatta tek tüpün alındığı durumlarda bile geriye kalan diğer tüp sağlıklı olduğu için rahat bir şekilde hamile kalınabilirsiniz. Birkaç kez dış gebelik yaşamış ve her iki tüpü de alınmış çok düşük bir grupta da tüp bebek yöntemiyle hastanın gebe kalması mümkün olur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*