Dişleri Temiz Tutmak İçin Neler Yapılmalı?

dişleri temiz tutma, dişler nasıl temiz tutulur, diş temizliği yapma

Dişlerimizin bakımı ile sağlığı bizim için çok önem arz ediyor. Eminim ki kimse dişçiye severek gitmemektedir. Dişlerimizin sağlıklı olması yaşam kalitemizi arttırıyor. Sindirim sistemimiz ağızdan başladığından dolayı dışarıya açık olması ve ya yiyeceklerle teması gibi nedenlerle mikroorganizmaların çoğalması için oldukça uygun bir ortamdır. Bu sebeple düzenli doğru ve etkili ağız ve diş bakımının yapılmaması durumunda ağızdaki dokularda ve özellikle dişlerde oluşan mikroorganizmalar kişilerde oldukça önemli hastalıklara sebep olur. Etkili ağız ve diş bakımının yapılması için;dişleri temiz tutma, dişler nasıl temiz tutulur, diş temizliği yapma

  • Dişlerinizi ve diş etlerinizi korumak adına florürlü bir diş macunu kullanmalısınız. yumuşak bir diş fırçası ile günde 2 defa olacak şekilde aksam ve sabah fırçalamalısınız. Dişlerinizi yukarı ve aşağı hareketlerle fırçalanması gerekir.yavaş ve yumuşak hareketlerle fırçalamalısınız.
  • Dişlerinizin her yönünü ön arka olacak şekilde özenli bir şekilde fırçalayınız.
  • Diş fırçası ya da dil temizleyiciler yardımı ile dil temizliği yapmalısınız.
  • dişlerinizde plak ve diş taşı oluşumunun önüne geçilmesinin tek yolu fırçalama işleminden sonra dişler arasında kalan artık maddeler diş ipi yardımıyla temizlemektedir.
  • Diş fırçalama işlemi sona erince daha etkili bir ağız temizliği için ağız bakım suları kullanımı oldukça önemlidir.
  • Dişlerinizde plak ve ya çürük oluşumuna neden olan asiditeyi oluşturan şeker ve şekerli gıdaların tüketimini azaltmalısınız.
  • Dişlerinizdeki leke oluşumuna sebep olduğundan aşırı çay ve kahve tüketimi ile sigara kullanımından mümkün olduğunca uzak durmalısınız.
  • Özellikle de çocukluk döneminde içilen suyun florür oranının yeterli seviyede olmasına dikkat etmelisiniz. Sudaki florür içeriği düşük olan bölgelerde musluk suyu kullanılması durumunda diş hekimi önerileri doğrultusunda gerektiği durumlarda florür takviyesi uygulamasında fayda vardır.
  • Yılda en az 2 defa yani 6 ayda bir olmak üzere diş muayeneleri düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Diş bakımına özen gösterilmesi daha kaliteli bir yaşamın kapısını aralamaktadır. Gelişi güzel fırçalamaktansa yavaş yavaş yukarı aşağı şekilde fırçalamaya hassasiyet gösteriniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*