Dudaklar İçin Yağ Karışımı

yağ ile dudak bakımı, dudak bakımı için yağ karışımı, dudaklarda yağ karışımı kullanımı

Dudaklarınızı kuru, sıcak ya da soğuk havadan korumak için yalnızca badem yağı kullanılabilir. Parmağınızın ucuyla 2-3 damla badem yağını dağıtarak dudağınıza sürmeniz yeterli olacaktır. Daha etkili bir yağ karışımı istiyorsanız badem, papatya, jojoba, aloe vera ve zeytinyağı tercih edebilirsiniz. Bunun için bu yağlardan artık elinizin altında hangileri bulunuyorsa 1-2 damla küçük bir plastik şişeye damlatarak çalkalayınız. Plastik şişe damlalıklı olursa gün içinde yağı kullanmanız daha kolay olacaktır. Şişeyi buzdolabına koymayın, dışarıda tazeliğini uzun süre korumaktadır. Güneşli günlerde mutlaka koruma faktörlü dudak kremi kullanmalısınız. Denizden çıktıktan sonra tazeleyin ve dudaklarınızın fazla güneşte kalmamasına dikkat edilmeli. Dudaklarınız kuruduğunda tükürükle ıslatmayın çünkü bu uzun dönemde kuruluğun artmasına ve çatlakların oluşmasına yol açacaktır.yağ ile dudak bakımı, dudak bakımı için yağ karışımı, dudaklarda yağ karışımı kullanımı

Çatlamış Dudaklar İçin Hindistan Cevizi Yağı

  • Kuru derinin dökülmesi için bir dudak peelingi hazırlayınız. Bunun için 1 çay kaşığı deniz tuzu ile 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağını bir kabın içerisinde harmanlayın. Karışımı çatlamış dudaklarınıza hafifçe uygulayın ve parmaklarınızla küçük dairesel hareketlerle nazikçe yedirin. Buna yaklaşık 1 dakika boyunca, ya da dudaklarınızda yumuşaklık hissedinceye kadar çok az bir süre daha devam edilmelidir. Bu süreyi fazla uzatmayın, uygulamayı abartmayın çünkü deniz tuzunun da kurutucu etkisi bulunuyor. Bununla birlikte karışımın içerisinde yer alan hindistan cevizi yağı aynı anda nem vererek deniz tuzunun kurutucu etkisiyle başa çıkar. Ardından ise, dudaklarınızı küçük bir havluyla durulayın ve sonra da nazikçe kurulamalısınız. Dilerseniz dudaklarınızı doğal bir malzeme ile nemlendirebilirsiniz.
  • Günlük olarak kullanmış olduğunuz dudak merhemini hindistan cevizi yağı ile değiştiriniz. Gün içerisinde birkaç kez, dudaklarınız kurudukça bu yağdan birkaç damlayı dudaklarınıza hafifçe uygulayın.
  • Ev yapımı bir dudak merhemi hazırlamak için ise; 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 3/4 çay kaşığı balı kaşıkla iyice karıştırmalısınız. Elde ettiğiniz karışımı kapaklı küçük bir kabın içerisinde koyunuz. Bu merhemi gün boyunca dudaklarınızı nemlendirmek için kullanıma hazır olacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*