Dünyanın Girilmesi Yasak ve İmkânsız Olan Yerleri

dünyanın girilmesi yasak yerleri, dünyada girilmesi imkansız yerler, dünyada girilmemesi gereken yerler

Dünyada; bir kısmının gizemi çözülemeyen, bir kısmının ise gizemi çözülse dahi Amerika Başkanı’nın bile giremeyeceği yerler vardır. Bu yerler dünyanın pek çok yerinde vardır. Girilmesi oldukça zor olan bu yerler bir o kadar da tehlikelidir. Peki bu yasaklı ve tehlikeli yerler nelerdir?dünyanın girilmesi yasak yerleri, dünyada girilmesi imkansız yerler, dünyada girilmemesi gereken yerler

  1. Bölge – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde Groom Gölü yakınlarında bulunan 51. Bölge dünyanın en gizli ve en iyi korunan bölgelerinden biridir. İçine girebilmek bir yana üzerinden uçakların bile geçmesi yasaktır. Bu arazi ancak uydular aracılığıyla görüntülenebilmektedir. Bu arazi Soğuk Savaş döneminde uçakların testi için inşa edilmiş ve ilk kez 2013 senesinde CIA tarafından varlığı kabul edilmiştir.

  1. Mount Weather Acil Durum Operasyon Merkezi – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika hükümetinin acil durum operasyonlarının yürütüldüğü yer olarak bilinen bu merkez dünya üzerinde girilmesinin imkânsız olduğu yerlerden biridir. Burası 1958 senesinde SSCB’nin Sputnik uydusunu fırlatmasından sonra savunma amaçlı inşa edilmiştir. Dünyanın en güvenli yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

  1. Svalbard Küresel Tohum Deposu (Kıyamet Ambarı) – Norveç

Nuh’un Gemisi işlevi gören bu tohum deposu herhangi kötü bir senaryo karşısında gıda problemlerini çözmek amacıyla tasarlanmıştır. Olası bir felakette mahsul çeşitliliğini korumak için tasarlanmış olup 2008’den beri faaliyet göstermektedir. Spitsbergen Adası’nda bir dağın içinde gömülü olan bu depo oldukça maliyetlidir. Bölgeye büyük bir felaket olmadıkça girilmesi yasak ve imkansızdır.

  1. HavenCo – İngiltere

Tam olarak içinde ne olduğu belirlenmese de buraya kraliyet ailesi mensubu kişilerden başka kimse girememektedir. İkinci Dünya Savaşı esnasında Almanya’nın saldırılarına karşı denizin ortasına inşa edilmiştir. Veri cenneti olarak da adlandırılan HavenCo girilmesi imkânsız yerlerden biri olup Sealand Prensliği’ne veri barındırma hizmeti sunmaktadır.

  1. Vatikan Gizli Arşivleri – Vatikan

2019 senesinden beri Vatikan Apostolik Arşivi olarak adlandırılan gizli arşivlere erişmek olanaksızdır. 8. yüzyıldan kalma eserler ve belgelere ev sahipliği yapan bu depolama alanında 35 bini aşkın belgenin olduğu bilinmektedir. Martin Luther’in aforoz belgesi de buna dahildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*