Einstein’in Evlilik Sözleşmesi

Einstein'in evlilik sözleşmesi, Einstein'in yaptığı evlilik sözleşmesi

Einstein bilindiği üzere bilim dünyasında aklımıza ilk gelen isimlerden bir tanesi. 1903 yılında dünya evine giren Einstein’in evliliği oldukça sıkıntılı bir süreçten geçiyordu. Eşiyle boşanma aşamasına gelen Einstein evliliğini kurtarmak için bir sözleşme hazırlamayı düşündü. Günümüzde evlenen kişilerin yaptığı evlilik sözleşmelerini hepimiz biliyoruz. Fakat 20.yüzyılda henüz bu tür sözleşmeler yoktu ve Einstein’in aklına yine farklı bir fikir gelmişti. Einstein işte bu durumda eşinden uymasını istediği şeyleri listeledi. Bunları inceleyelim.Einstein'in evlilik sözleşmesi, Einstein'in yaptığı evlilik sözleşmesi

  • Einstein öncelikle giysi ve çamaşırlarının düzenli olmasını istiyordu. Bunun sebebi olarak da ünlü bilim adamının düzene verdiği önemi göstermek mümkün olacaktır.
  • Dünyayı etkisi altına alan çalışmalarını yaptığı çalışma masasını kendisinin dışında kimsenin kullanmamasını istiyordu. Çalışma odası ve yatak odası da düzenli olmalıydı.
  • Yemek düzenine de oldukça önem veren Einstein üç öğünü de düzenli bir şekilde yemek istiyordu yani hiçbir şekilde öğün atlamamalıydı.
  • Einstein eşiyle arasına mesafe açmak da istiyordu. Bu sebeple zorunlu olmadığı sürece eşinin kendisiyle muhatap olmamasını istiyordu. Einstein ile yolculuk yapmayacak hatta onunla doğru düzgün oturmayacaktı.
  • Listenin en tuhaf maddelerinden bir tanesi de fiziksel yakınlık. Einstein buna da karşıydı ve eşinden de bu konuda herhangi bir şekilde çaba görmek istemiyor ve kendisine tavır almamasını belirtiyordu.
  • Einstein’in istekleri maddeler ilerledikçe çok katı hale geliyor. Öyle ki eşi konuşurken eğer Einstein sus dediği zaman birden susması da maddeler içinde yer alıyor.
  • Yatak odasına girişi serbest fakat Einstein istediği zaman yatak odasından ve çalışma odasından derhal çıkması şart.
  • Einstein son olarak eşinden çocuklarının önünde ona herhangi bir kötü şey söylememesini de şart koşuyor.

İşte Einstein’in istekleri bunlar. Eşi Mileva Marić bu istekleri kabul etti mi diye düşünüyorsanız belki de istemeye istemeye kabul etti. Einstein eşiyle bu sözleşmeyi 1914 yılında imzaladı. Fakat eşi bu sözleşmeye 5 yıl dayanabildi. 5 yılın sonunda da çocuklarını da alıp Zürih’e gitmeyi tercih etti. Daha sonrasında 1919 yılında Einstein eşinden ayrılır ayrılmaz Elsa Einstein ile evlendi ve bu evlilik 1936 yılına kadar yani Elsa Einstein ölene kadar sürdü.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*