Fibromiyalji Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji hastalığı nedir, Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır, Fibromiyalji belirtileri nelerdir

Yumuşak doku romatizması olarak bilinen kısaca FMS olarak adlandırılan fibromiyalji kas iskelet sisteminde yaşanan ağrılardır. Yaşanan uyku problemleri, baş ağrısı, depresyon gibi sorunlara da yol açan fibromiyalji rahatsızlığı insan hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. Vücudun çeşitli ve birçok farklı bölgesinde meydana gelen ağrılar genel olarak kaslar, kirişler ve ligamanları etkilemektedir.Fibromiyalji hastalığı nedir, Fibromiyalji tedavisi nasıl yapılır, Fibromiyalji belirtileri nelerdir

Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Yaşam kalitesini düşüren ağrı hastalığı olarak bilinen fibromiyaljiye yakalanmanın birçok nedeni vardır. Bunların baş sıralardaki nedenlerinden biri cinsiyet faktörü olan kadın olmaktır. Kadınlarda erkeklere göre bu sağlık problemine yakalanma oranı çok daha yüksektir. Yaş faktörü de önemli bir etken olması ile birlikte yaşlılarda daha fazla görülmektedir. Düşme gibi omurgaya zarar veren fiziksel travmalar fibromiyaljinin nedenleri arasındadır. Cerrahi müdaheleler, trafik kazası gibi travmalar da hastalık sebebidir. Koksakivirüs, parvovirüs, borrelia burgdorferi, epstein-barr virüs-EBV, HCV, hepatit B virüs-HBV, HIV, HTLV-1 gibi geçirilen enfeksiyonlar kasları etkilediği için fibromiyalji geçirme riskini arttırmaktadır. İş ile ilgili yani iş hastalığı olarak bilinen sağlık problemleri fibromiyaljiye neden olmaktadır. Yaşanan psikolojik ve fiziksel şiddet, savaş, terk edilme gibi sorunlar ile aşırı aktif olarak yaşanan yaşam tarzı tetiklemektedir. Bu rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biri de genetik nedeni de olmasıdır. Kişilerin akrabalarında bu sağlık sorunu yaşandığı bilinmekte ise kişide de olma oranı çok yüksektir. Dünyada %3 ila %6 aralığında fibromiyalji sendromuna rastlanmaktadır. Romatizmal hastalıklar arasında %20’lik kısmı fibromiyalji sendromu almaktadır.

Fibromiyalji Tedavileri Nasıldır?

Kişiye ve durumuna göre farklı olarak çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Hasta olan kişinin fiziksel özellikleri, hastalık öyküsü ile öncelikle ağrılı nokta tespit edilir. Tespit edildikten sonra uygulanacak olan tedaviye karar verilir. Bu uygulanacak olan tedavi çeşitleri şu şekildedir.

  • Ozon tedavisi, elektroterapi uygulamaları
  • Manipülasyon
  • Doku masajı, klasik masaj, sıcaklık ajanları
  • Proloterapi, nöralterapi, PRP
  • Bölgesel enjeksiyon

Fibromiyalji tedavisinde ilk olarak ilaç tedavisi ile iyileşme beklenir iken eğer sonuç alınamaz ise farklı tedavi yöntemlerine başvurulur. Son zamanlarda özellikle ağrı bulunan kas düğümlerini ortadan kaldırmak için PRP yöntemi uygulanmaktadır. Fizik tedavi ve egzersiz yöntemleri ile de tedavi yapılmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*