Göğüs Küçültme Ameliyatı Planı

göğüs küçültme ameliyatı yapımı, göğüs küçültme operasyonu, göğüs küçültme ameliyatı planlaması

Normal göğüs ölçüleri ne kadar olmalıdır?

Göğüslere hacmini veren temel parçalar yağ dokusu içinde yer alan meme bezi ve deridir. Göğüslerin yapısı içinde kas bulunmaz. Bu nedenle yer çekiminin vücut üzerinde en çok etki gösterdiği bölgelerden biri göğüslerdir.

Göğüslerin şeklini etkileyen bir diğer faktör ise sutyenlerdir. Sutyen içinde kalan göğüsler hareketsizleşir ve doğallığını kaybeder. Ayrıca kilo değişimleri, hamilelik ve yaşlanma gibi konular da göğüslerin doğal yapısını bozar.

Göğüs küçültme ameliyatları zaman içinde dengesi ve yapısı bozulan göğüsleri yeniden doğal ve estetik bir hale getirme işlemidir. Göğüs küçültme ameliyatlarında simetri ve doğallık gibi konular ön planda tutulur.göğüs küçültme ameliyatı yapımı, göğüs küçültme operasyonu, göğüs küçültme ameliyatı planlaması

Tıp dilinde ideal göğüs ölçüleri B cup ve B-C cup birimlerine göre belirlenir. Bu birimler sutyen ölçülerine göre çok farklı birimlerdir. Çoğu kadın doğal olarak hayal ettiği göğüs ölçülerini sutyen bedenlerine göre verir. Oysa sutyen ölçüleri B-cup ve B-C cuptan farklı olarak göğüs ucu ile sırt çevresini birlikte ölçer.

Göğüs ölçülerine göre ameliyat planlaması nasıl yapılır?

Dünyada ideal göğüs ölçüleri konusunda yapılmış çalışmalar sonrası şu an kadınlar için ortak ölçüler üzerinde bilim çevrelerinde büyük bir mutabakat sağlanmış durumda. Bu mutabakata göre ideal ölçüler baz alındığında en önemli ölçü göğüs orta kemiğinin üst noktası ile iki göğüs ucu arasındaki mesafe olarak kabul ediliyor. Bu ölçü normal vücut ve göğüs ölçülerinde bir kadın için 20 cm olarak tespit edilmiş durumda. Fakat kadınların farklı vücut ve göğüs yapılarına göre bu ölçüde birkaç santimetre oynama olması da normal olarak değerlendiriliyor. Göğüs ucunun orta hat ile olan mesafesi için 10 cm ortalaması belirtilirken bu oran göğüs ucu ile göğüs alt kenarı arası için 7-8 cm olarak belirlenmiş durumda.

Göğüs estetiği için ölçüler belirlenirken bu ideal ölçülerin yanında estetik olacak kişinin istekleri de önemlidir. Estetik cerrah kişinin istekleri, göğüs ölçüleri ve göğsün taşınacağı yer ile ideal göğüs ölçülerini birleştirerek ameliyat planlamasını yapar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*