Göz Tansiyonu Glokom

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son dönemde internet üzerinden; cvp göz tansiyonu glokom nedir, göz tansiyonu glokom nedenleri ve göz tansiyonu nedir nedenleri belirtileri ile ilgili birçok göz tansiyonu sorusunun cevabı aranmaktadır. Göz tansiyonu yapılan istatistiklere göre yaklaşık olarak insanların %2-3′ünde görülen bir göz hastalığıdır. Göz tansiyonu, glokom, tansiyon2
Yapılan araştırmalar sonucu göz tansiyonu glokom nedenleri ilk olarak kişinin anne ve babasından aldığı genlere bağlanmıştır. 1. 2. ve 3. derece akrabalarında göz tansiyonu hastalığı olan kişilerin aynı sorunları yaşama ihtimali gen dizilimi sebebiyle oldukça yüksektir. Göz tansiyonu glokom nedenleri arasında genetik yatkınlık haricinde kesin olarak söylenebilecek bir bulgu maalesef yoktur. Bir başka değişle; göz tansiyonu glokom nedenleri hastanın tükettiği besinlerin içeriğinden kaynaklanır ya da gözlerini çok yorması neticesinde gelişir şeklinde bilimsel bir tanı koymak, modern tıbbın tüm gelişmiş imkânlarına rağmen mümkün değildir.
Göz tansiyonu glokom nedenleri arasında sayılabilecek tek faktör genetik yatkınlık olduğundan, ailesinde bu hastalık olanların düzenli göz doktoru kontrolünden geçmesi son derece önemlidir. Göz tansiyonu tedavisi gerekli olduğunda vakit kaybetmeden müdahalenin yapılabilmesini sağlayan düzenli kontrol, hastanın yaradılışından gelen göz tansiyonu glokom nedenleri ile gözlerinde sıkıntı yaşama ihtimalini asgariye indirecektir. Göz tansiyonu sebepleri ile ilgili bilimsel anlamda bir bulgu olmadığından, genetik yatkınlığı olan potansiyel göz tansiyonu hastalarına verilebilecek bir öneri de maalesef bulunmamaktadır.
Glokom belirtileri ya da göz tansiyonu sebepleri kişiden kişiye değişmek ile birlikte, göz tansiyonunun türü göre de değişmektedir. Ancak genel olarak görülen hastalıkların %90′ı yaşa bağlı kronik göz tansiyonu olduğundan, göz tansiyonu belirtilerinin yavaş işlediği söylenebilir. Hasta glokom belirtileri sürecinde hastalıktan haber olamaz çünkü göz alanındaki daralma çok yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle insanların düzenli göz kontrolüne giderek, bu hastalığa karşı önlem alması gerekmektedir. Göz tansiyonu rahatsızlığı; oldukça hızlı bir şekilde hastada kalıcı körlüğe neden olabilen ve oldukça ciddiye alınması gereken bir göz hastalığıdır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*