Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı? Fazlası Zararlı Mı?

günlük su tüketimi, günde ne kadar su tüketilir, su ne kadar tüketilmeli

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı yıllardır üzerinde konuşulan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sağlıklı bir yaşam için gerçekten de üzerinde düşünülmesi ve önem verilmesi gereken bir konudur. Peki günlük tüketilmesi gereken su miktarı ne kadardır? Az ya da fazla tüketmenin vücuda ne gibi olumsuz etkileri olabilir?günlük su tüketimi, günde ne kadar su tüketilir, su ne kadar tüketilmeli

Öncelikle herkesin de bildiği üzere her şeyin çoğunun zarar olduğunu hatırlatmakta yarar vardır. Bu yaşam kaynağımız olan su için de geçerli bir durumdur. Günlük ihtiyacımızdan fazla su tüketilmesi durumunda aşırı terleme durumu meydana gelebilecektir. Bu da esasında bir kısır döngüye dönecektir. Su içtikçe terleyecek, terledikçe de sıvı kaybettiğinizi düşünerek daha fazla su tüketmek durumunda kalacaksınız. Bunun için susadıkça su içmeniz daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Fazla su tüketmenin bir diğer olumsuz tarafı ise şişkinlik yapabilme ihtimalidir. Bu daha çok kadınlarda görülen bir durumdur. Vücudun ihtiyacı olan su miktarından fazla su tüketmek adeta bir masada yer alan yemekleri yemiş gibi şişkinlik yaratabilir. Bir diğer durum ise çok tuzlu yemeklerin ardından fazla su tüketme ihtiyacıdır. Vücuttaki sodyum oranı yükseldikçe bol su tüketilecek bu da el ve ayakların şişmesine neden olacaktır. Önlem alınmadığı taktirde merkezi sinir sisteminde fonksiyon bozuklukları yaşanabilir.

Fazla su tüketmenin bir diğer olumsuz tarafı ise aşırı hidrasyon belirtilerinin yaşanması olacaktır. Gerekenden fazla su tüketildiğinde ciddi baş ağrıları yaşanabilir, gerginlik ve stres durumları görülebilir, kafa karışıklıkları ve şaşkınlıklar yaşanabilir. Bu durumun bir tık ilerisi ise; nefes almada güçlük, nesneleri çift görme ve kan basıncının artması olacaktır. Son olarak ise çok fazla su içildiğinde vücutta bulunan elektrolitler düşüşe geçer ve dolayısıyla krampların, kas spazmlarının yaşanma ihtimali artar. Kısacası normal kiloda erişkin bir kadının 1,5-2 litre civarında su tüketmesi, erkeklerin ise 2-2,5 litre civarında su tüketmesi doğru olacaktır. Gün içerisinde; çay, meyve suyu, kahve, soda gibi içeceklerin tüketilmesi söz konusu tavsiye edilen günlük tüketime dahil değildir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*