Hamilelikte Düşük Tansiyon ve Bayılma Durumu

hamilelerde düşük tansiyon, hamilelerde bayılma, hamilelikte bayılma

Hamileliğin ilk haftalarından itibaren bayanların vücutlarında değişmeye başlayan hormonlar, bir takım psikolojik etkiler, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar ve tansiyon seviyesinin ani olarak düşmesi gibi sebeplere bağlı olarak hamile kişilerde anlık baş dönmesine ve bayılma gibi olaylar görülmesine sebep olabilmektedir. Bacaklarda bulunan damarlardaki kanın birikmesi, kan şekeri seviyesinde azalma meydana gelmesi, aşırı yorgunluk ve uyku halindeyken yapılacak ani hareketlerle birlikte baş dönmesi durumu ortaya çıkabilmektedir. Bütün bu sebeplerin dışında, hamileliğin ilerleyen aylarında bayanların sırtüstü yatmasından dolayı tansiyon seviyelerinde düşme ve baş dönmesi durumları görülebilir.hamilelerde düşük tansiyon, hamilelerde bayılma, hamilelikte bayılma

Bu durumda ne yapılması gerekmektedir ?

Hamilelik döneminde bu rahatsızlığın belirtileri genellikle zihin bulanıklığı ve konuşulanları idrak edememe sorunu, baş dönmesi ve görme sorunları olarak görülmeye başlanır. Ani baş dönmesinde ve zihin kapanmasında (Baygınlık Durumu) uygulanacak ilk adım hamile olan kişinin sırt üstü pozisyonda yatırılıp başının alt bölümü bacaklara göre alt hizasında olması için bacakların altına yastık koymaktır. Hamile olan bayanda, bu durum oluşmadan kendini bir şekilde belli edeceği için bebeğin sağlığını riske atmamak ve herhangi oluşabilecek sakatlıkları engellemek için kişinin bu belirtileri hissettiği vakit ya oturması yada uzanması gerekmektedir. Bayılma durumu bir müddet sonra kendiliğinden geçeceği için endişe edilmemeli fakat bu süreci hızlandırmak için bayılan kişinin ellerine ve ayaklarına soğuk su tedavisi uygulanabilir veya yüzüne kolonya ile birlikte masaj yapılabilir. Tüm bu işlemler gerçekleştirilirken profesyonel bir doktor tarafından nabız ve tansiyon seviyelerinin de düzenli olarak takip edilmesi oluşabilecek herhangi bir tehlike durumunun önüne geçebilmek için gereklidir.

Hamilelik süresince ani ayağa kalkıp ani oturmalardan, uzun süre aynı pozisyonda konumlanmaktan veya çok uzun saatler boyunca ayakta kalmaktan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Çünkü tüm bu saydığımız faaliyetler kanın damarlar içinde göllenmesine ve baygınlık durumu yaşatmakta ve bununla birlikte vücut içerisinde dolaşan kanında miktarında azalma olmasına neden olmaktadır. Sırtüstü pozisyonunda yatmadan önce hamile olan kişi bir tarafa yan dönüp uzandıktan sonra oturur pozisyonu almalıdır, bundan sonra yavaşça sırt üzeri yatabilir.

Bu rahatsızlığı olan kişilerin özellikle kalabalık mekanlardan uzak durması, aşırı sıcak (sauna, güneş altı vs) ortamlara girmemesi ve ceryanda kalacak şekilde cam önlerine veya kapı önlerine oturmamaları gerekmektedir. Bu durum meydana geldiği zaman o andaki yapılan faaliyetin durdurulması ve en azından beyin kendisini toparlayana kadar istirahat edilmesi oldukça yararlıdır. Bunun dışında düzenli demir ve vitamin alımıyla birlikte kişinin programlı ve sağlıklı beslenmesi de oldukça önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*