Hamilelikte yaşanan değişimler ve yapılması gerekenler

Kadın hayatı için ergenlik, hamilelik, doğum, doğum sonrası ve menopoz dönemleri büyük önem taşıyan evrelerdir. Hamilelik ise bunlar arasında dönüm noktası olarak nitelendirilebilecek bir dönemi kapsamaktadır. Yoğun hormonal farklılık nedeniyle metabolizma ve dolaşım hızlanmakta, diğer organlarda görüldüğü gibi deride de bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Örneğin, hamileliğin ilk 3 ayında derideki doğal yağ salgısı olan sebumun artması nedeniyle hiç akne yatkınlığı olmayan anne adaylarında bile akneler görülebilmektedir. Hamilelikte kimyasal içeriğe sahip olmayan, organik ve güvenilir temizleyicilerle deri temizliği yapmaya özen gösterilmelidir. Dermatologların gözetiminde, kimyasal madde kullanılmadığı takdirde cilt bakımı yaptırılabilmektedir. Bu dönemde kimyasal peelinglerden uzak durulmalı ve mekanik peelingler tercih edilmelidir.hamilelik döneminde yaşanan değişimler, hamileyken uzak durulması gerekenler, hamilelikte neler değişir

Renk değişimleri

  • Meme başlarında renk koyulaşması
  • Göbek-göğüs arasında uzanmakta olan dikey çizgide koyulaşma
  • Vücuttaki tüm benlerin sayı ve ebat olarak çoğalması
  • Yüzde alın, elmacık ve burunda gebelik maskesinin oluşması

Bu etkiler nedeniyle özellikle esmer anne adaylarının mineral filtre içeren ve organik güneş koruyucu ürünleri kullanması önerilmektedir. Güneşe çıkılmadan 30 dakika önce yeterli miktarda yüze sürülmesi gerekmekte, açık havada bulunulacaksa 3 saatte bir bu uygulamayı tekrarlamak gerekmektedir.

Diğer değişimler

Saç hücreleri hormonal sebeplerle ana gen adı verilen büyüme ve gelişme fazına girmekte ve bunun sonucunda da canlı, sağlıklı, parlak ve kaliteli bir saç görünümü ortaya çıkmaktadır. Hamilelik ve emzirme döneminde saçlarda renk ve şekil değişiklikleri yaratacak olan kimyasal işlemler ertelenmelidir. Bu işlemlerin emzirme döneminden sonra yapılması daha uygun olacaktır.

Hamilelikte tırnaklarda da bazı değişimler yaşanmaktadır. Bazı vitamin ve mineral eksikleri tırnaklarda kırılma ve çizgilenmelere neden olmaktadır. Bu durumda hekimler tarafından önerilen destekleyici takviye tedavilerle önlem alınabilir. İlerleyen aylarda ise kilo artışları ve ödem nedeniyle tırnak batmasıyla karşılaşılabilir. Bunun için ise çok rahat ayakkabılar tercih edilmeli ve sorun hissedilmesi durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Uzak durulması gereken uygulamalar

  • Kimyasal işlemler
  • Röfle, boya, perma gibi işlemler
  • Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak tırnak sorunları yaşanıyorsa oje temizleyiciler kullanılmamalıdır.
  • Manikür ve pedikür sırasında başkalarının da kullandığı aletler kullanılmamalıdır.
  • Rahatsız ayakkabılar
  • Korunma olmadan güneşe çıkmak

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*