Helal Gıda Şirketlerinde Denetimin Önemi Nedir?

helal gıda denetimi amacı, helal gıda denetimi neden önemli

Helal gıda belirli ve kesin şartları taşıyan bir  durum olarak ifade edilebilir. İslami şartlara uygunluğu kesin bir şekilde dile getirmektedir. Müşterilerin güvenini sağlayan bir durum olarak ifade edilmektedir. Kurusal firmalarda İslami şartların gerekliliği ve ürünlerin güvenliği bu anlamda aranmalıdır. Gıda şirketlerinde İslami şartların sağlanması ve dinen yasaklanmamış olan şartların taşınmasını ifade etmektedir. Dini açıdan yenilip içilmesinde herhangi bir kısıtlama bulunmayan gıdaların tüketilmesini sağlayan sistemden oluşmaktadır.helal gıda denetimi amacı, helal gıda denetimi neden önemli

Helal gıda sertifikası gönüllü olarak alınan bir durumdur. Ancak müşteriler açısından büyük önem taşıdığı için işletmenin ilerleyişi açısından oldukça önemlidir. Gıda ürünlerinin alımı ve saklama koşullarının dahi herhangi bir olumsuz duruma mahal vermemesi kesim işlemlerinin şartlara uygun olarak gelişmesi oldukça önemlidir. Helal gıda şirketlerinde denetimin önemi her geçen gün bir kez daha gündeme gelmektedir. Denetim sağlandığı takdirde tüketicilerin içleri rahat olacak ve gönül rahatlığı ile tüketim sağlanabilecek. Aynı zamanda oluşabilecek olumsuz durumlarda  en başından engellenmiş olacak.

İslam’da helal gıdanın tüketilmesi ibadet kadar önemli olduğu için tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda helal gıda şirketlerinde denetimin önemi bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Bu anlamda her geçen gün denetimlerin bu anlamda sıkılaştırılması gerektiği ifade edilmiştir. Yapılan denetimlerde kullanılan gıda maddelerinden, kesim işlemlerine ve tüketim aşamalarına kadar pek çok nokta gözler önüne serilmiştir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*