Helal Yiyecekler Denetimi Nasıl Olur?

helal gıda ürünleri, helal gıda ürünlerinin denetimi, helal gıda denetimi

Son yıllarda helal gıda alanında faaliyetlerin artması üzerine birçok firma helal gıda üretimi aşamasında sertifikalı işçi çalıştırıyor. Yediğimiz yemeklerin kalitesine olduğu kadar helal mı olup olmadığına bir o kadar önem verdiğimiz şu günlerde helal yiyecek üretimi adı altında denetimli üretimler mevcut. Helal Yiyecekler Denetimi Nasıl Olur? Sorusunu da cevaplayacak olursak iso 22000 kuralları ve aldığınız sertifikaya göre yapmanız gerekenlerin hepsini biliyor olmanız gerekmektedir. Bu yapılması gereken şeylerin dışına çıkılması durumunda ya da yapılması gereken durumlarda bir eksiklik gibi bir durum olması sonucunda sizi teşif etmeye gelenlerin gözlerinden kaçmayacaktır.helal gıda ürünleri, helal gıda ürünlerinin denetimi, helal gıda denetimi

Helal gıda denetimi çok fazla ve sürekli olacağı için sadece tek seferlik denetim yapılacağını düşünüp tek seferlik önlem alma gibi nedenlere de başvurulamayacaktır. Öncelikle helal gıda sertifikasını almış bir kişi bu sertifikaya ek olarak firmaların yaptıkları araştırmalar ve onlara ek olarak sertifikada yazan her hususu sertifika sahibi uygulaması gerekiyor. Eğer eksik ya da hatalı bir durum olursa sertifikasından mahrum olma gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Helal Yiyeceklerin Özellikleri hakkında gerekli bilgi alınan sertifikada fazlası ile yazılmakla birlikte firmaların helal gıda kontrolünü yapması gelişen teknoloji sayesinde hiçte zor olmamaktadır. Sertifikaya sahip kişi gerekli kontrolleri sağladıktan sonra yiyeceğin içinde herhangi bir sorun görmediği durumda bunu belgelendirerek satışa çıkarmasında hiçbir sorun yok dersek yanlış olmaz açıkçası.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*