Hıçkırığa ne sebep olur?

hıçkırık tedavisi, hıçkırık nasıl geçer, hıçkırığı geçirme

Uzamış hıçkırığın nedenini belirlemek için doktorunuz fizik muayene yapacak ve size birkaç soru soracaktır. Bu arada doktor nörolojik muayene de yapabilir.

Nörolojik muayene sırasında, doktor denge ve koordinasyonu, kas gücünü ve yoğunluğunu, refleksleri, görme ve dokunuşu kontrol edecektir.

Bu muayene, hıçkırığın altta yatan tıbbi bir nedenden kaynaklandığını gösteriyorsa, bir veya daha fazla test gerekebilir.hıçkırık tedavisi, hıçkırık nasıl geçer, hıçkırığı geçirme

Bu testler arasında böbrek hastalığı, diyabet ve enfeksiyonlar için kan testleri, göğüs röntgeni, bilgisayarlı tomografi (BT) veya vagus sinirini, frenik siniri veya diyaframı etkileyebilecek anatomik anormallikleri aramak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya diyafram … yemek borusu veya nefes borusu. Endoskopik incelemeler, sorunları tanımlamak için boğazdan küçük bir kamera yerleştirilmiş ince, esnek bir tüp kullanılarak yapılabilir.

Hıçkırık 48 saatten az sürüyorsa aşağıdakilerden kaynaklanır:

Çok fazla soda veya alkol

Büyük porsiyon yiyecekler tüketmek

Heyecan ve stres atakları

Sıcaklıktaki ani değişiklikler

Sakız çiğnerken hava yutmak

Hıçkırık 48 saatten fazla sürüyorsa, nedeni aşağıdaki faktörler olabilir:

Sinirde tahriş veya hasar

Uzun süreli hıçkırıkların nedenlerinden biri, diyaframı besleyen vagus sinirlerinin veya frenik sinirlerin hasar görmesi ve tahriş olmasıdır. Bu sinirleri tahriş edebilecek veya zarar verebilecek faktörler; kulak zarı, boyun şişmesi, kist veya guatr, reflü, boğaz ağrısı veya larenjit ile temas eden bir nesne.

Merkezi sinir sistemi hastalıkları

Merkezi sinir sistemimizdeki travma, şişme, yaralanma veya enfeksiyon, hıçkırık refleksinin kontrolünü bozabilir. Beyin iltihabı, menenjit, felç, travmatik beyin hasarı, tümörler gibi hastalıklar hıçkırığa neden olabilir.

Metabolik bozukluklar ve ilaçlar

Uzun süreli hıçkırıklara neden olabilecek faktörler; anestezi, diyabet, elektrolit dengesizliği, böbrek hastalığı, steroidler, yatıştırıcılar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*