İlkbaharda Cilt Bakımı Yapma

cilt bakımı yapma, ilkbaharda cilt bakımı, cilt bakımı nasıl olmalı

Mevsimler gelip geçerken, cilt bakım ihtiyaçlarımızı buna göre değiştirmeliyiz. İlkbahar ayları genellikle polenlerin salındığı aylardır. Bu nedenle cilt daha reaktif ve alerjik reaksiyonlara karşı daha hassastır.

Soğuk kış aylarında cildimizi korumak için kullandığımız kremleri değiştirmenin tam zamanı. Kışın cilt, soğuktan dolayı ilkbahara göre daha kuru ve yağsız olur. Baharın gelmesiyle birlikte vücudumuzdaki yağ oranı artıyor. Artık yağlı kremler yerine daha az yağlı ve hafif kremleri tercih etmelisiniz. Çünkü yağ içeriği yüksek olan kremler ciltte sivilce oluşumuna neden olabilir. Ayrıca bir tonik kullanmanızı öneririz.cilt bakımı yapma, ilkbaharda cilt bakımı, cilt bakımı nasıl olmalı

Sıcak havalarda cilt pul pul dökülmeye pek uygun değildir. Bu nedenle yaz öncesi son peeling havaların çok sıcak olmadığı bahar aylarında yapılmalıdır. Daha önceki yazılarımızda nasıl peeling yapılacağından bahsetmiştik. Ama küçük bir tavsiyede bulunalım. Bir pamuğa limonu sıkın, üzerine şeker serpin ve yüzünüze uygulayın. Ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın ve temizlenmiş cilde nemlendirici uygulayın.

Şimdi basit bir cilt temizleme maskesi yapalım.

Cilt temizleme maskesi

Malzemelerimiz:

1 yemek kaşığı kuru lavanta

3 yemek kaşığı yulaf

2 yemek kaşığı kil

Bu 1 yemek kaşığı kuru gül yaprağı olacak.

Tüm malzemeleri karıştırın ve üzerine kaynar su dökün. Macunsu bir kıvam alana kadar karıştırmaya ve karıştırmaya devam edin. Cilde uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın ve haftada bir kez uygulayın.

Saç dökülmesine karşı maske

Mevsimsel olarak saçları dökülen kişilerin bahar mevsimine girdiğimiz bu dönemde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Bunun için kendi imkanlarınızla saç dökülmesine karşı bir maske yapabilirsiniz.

Malzemeler:

1 yemek kaşığı biberiye yağı

1 çay kaşığı ısırgan tohumu yağı

2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bu 3 çay kaşığı ardıç yağı olacak.

Yapımı oldukça basit. Tüm malzemeleri emilene kadar karıştırın ve saç derisine uygulayın. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayın.

Sebze – Meyve Detoksu

Haftada bir veya iki kez meyve ve sebze ilacı uygulayabilirsiniz. 24 saat boyunca sadece meyve ve sebze yediğinizde vücudunuz temizlenir. Günde en az 2 litre su için. Yeşil veya beyaz çay da detoksun bir parçası olabilir ve günde iki ila üç fincan içebilirsiniz.

Bahar ayları için birkaç önerimiz daha olacak. Güneş kremi kullanmaya başlayabilirsiniz. Retinolün yan etkilerinden biri de güneş ışığına karşı artan hassasiyet olduğu için retinol kullanımınızı azaltmanızı da öneririz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*