İslami Otel Nedir?

http://www.dokuzabeskala.com/wp-admin/post-new.php

Bireylerin toplumsal ve bireysel olarak belli başlı talepleri olmaktadır. Bunlar arasında da son yıllarda gündeme gelen yeni bir uygulama olan, tatil ihtiyacı içerisinde İslami otel uygulamasıdır. Turizmde tesettür otel, muhafazakar otel olarak da adlandırılmaktadır. Otellerin, konaklama ve dinlenme amaçlı kalınan mekânların,  turizm faaliyeti açısından sunulan her türlü hizmetin, İslamiyet inancına uygun olarak düzenlenmesine Helal Turizm, bu hizmette kullanılan otellere de İslami Otel denilmektedir.islami otel, otellerin islami oluşu, islami otel nedir

İslami Otelin Turizmdeki Önemi

İnanç bireyden bağımsız olarak düşünülemez. İnançlarımız, bireyler için vardır. Bu anlamda muhafazakâr kesimin tatil ihtiyacını gidermek amacıyla turizmciler, farklı bir konseptle İslami otel uygulamasını getirerek, tatile inançları doğrultusunda gidemeyen birçok insana bu anlamda büyük bir kolaylık sağlamış oldu. Müslümanların daha çok tercih ettiği helal turizmde, İslami otel uygulamasında önde gelen ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Abu Dabi gelmektedir. Jeopolitik konum açısından Türkiye, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü konumunda bulunmakta ve turizm açısından birçok Avrupa ülkesinin en çok tercih edilen ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu durum İslami otel uygulamalarıyla, muhafazakâr kesime de tatil yapma fırsatı sunmakta olan Türkiye’nin, birçok Müslüman nüfusu bünyesinde barındıran Ortadoğu ve Arap ülkeleri tarafından rağbet edilen bir ülke konumuna gelmesini sağlamıştır. Ayrıca ülkemizdeki muhafazakâr nüfusun da turizm faaliyetine katılmasını sağlamıştır.

İslami Otellerin Özellikleri

Günümüzde oldukça yaygınlaşan ve sayıları her geçen gün artan İslami otellerle birlikte aileler, daha huzurlu tatil yapma fırsatına erişiyorlar. İslami otellerin özellikleri arasında bulunan en önemli özellik bireylerin inançları doğrultusunda turizm faaliyetinin düzenlenmesidir. Tesislerde bulunan yiyeceklerden tutun da serinlemek için girilen havuzlara kadar her yerde inanç faktörü etkili olmaktadır. Diğer otellerde bulunan bar konsepti yerini İslami otellerde alkolsüz içeceklere bırakmaktadır. Tesislerde bulunan yüzme havuzları, spa ve sağlık hizmetleri bayanlar için ayrı olarak düzenlenmiştir. Tesettürlü ailelerin güneşlenip denize girmeleri için, sadece bayanlara özel olarak dışarıdan görülmeyecek şekilde ayarlanmış plajlar, yüzme ve güneşlenme alanları bulunmaktadır. Bunun dışında, İslami kurallara uygun olarak giyinen tüm ailelerin de rahatça kullanabileceği karma plajlar da bulunmaktadır.  Spor aktiviteleri,  bay ve bayanlar için ayrı olarak sunulmaktadır. Yemeklerde kullanılan yiyecekler, İslami usullere uygun oteller olarak sunulmakta olup, bayanlara bayan garsonlar hizmet etmektedir. Otellerin içerisinde, ailelerin ibadetlerini rahatça yerine getirebilecekleri mescitler bulunmaktadır. Bayanlar için özel olarak ayarlanmış kuaför salonları ve kuran okuma odaları bulunmaktadır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*