Kan Gruplarına Göre Doğru Beslenme

kan gruplarına göre nasıl beslenilmeli, kan grubu ve beslenme, kan grubu ile beslenme ilişkisi

Sağlıklı bir yaşam için kan gruplarına uygun bir şekilde beslenmek son dönemlerde üzerinde durulan bir husustur. Etkileri henüz bilimsel bir şekilde kanıtlanmasa da birçok araştırmacı kan gruplarına göre beslenmenin başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı önlem niteliğinde görmektedir. 0, A, B ve AB olmak üzere 4 adet kan grubu vardır ve beslenme şekilleri de 4 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar kısaçsa özetlenecek olursa:kan gruplarına göre nasıl beslenilmeli, kan grubu ve beslenme, kan grubu ile beslenme ilişkisi

  1. 0 Grubu

Teoriye göre 0 kan grubu ilk insanların yani avcılık ve toplayıcılık ile yaşamını sürdüren insanların kan grubu olduğu savunulmaktadır. Bu kan grubuna ait bireylerin hayvansal gıdalar ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Yani et ve süt ürünler 0 kan grubu için oldukça faydalıdır. Tahıllar, bakliyatlar, kuruyemişler de uygundur.

  1. A Grubu

Bu kan grubuna ait kişiler kalp hastalıklarına, kansere ve diyabete yatkın görülmektedir. Hayvansal proteinler, süt ürünler, kuruyemişler, yağlar (özellikle keten tohumu yağı ve zeytinyağı), baharatlar, aloe vera suyu, ekinezya, yeşil çay, zencefil ve kırmızı şarap A kan grubu için ideal görülmektedir. Bu kan grubuna ait bireyler kilo vermek istiyorlarsa et ve süt ürünlerini neredeyse yok denecek kadar az tüketmelidir.

  1. B Grubu

Göçebe kan grubu olarak adlandırılan B grubunun en güçlü yanı bağışıklık ve sindirim sistemlerinin dayanıklı olmasıdır. A grubu gibi kalp hastalıklarına ve kansere yatkındır. Buna rağmen en uzun ömür ortalamasına sahip kan grubu da B grubudur. Kırmızı et ve süt ürünleri B grubuna oldukça faydalıdır. Magnezyum ağırlıklı beslenmeleri tavsiye edilir. Avokado, hurma, nar, kavun gibi meyveler genellikle B grubu için uygun değildir.

  1. AB Grubu

Diğer kan gruplarının bileşkesi şeklinde nitelendirilmektedir. Belirgin bir sınıflandırılması bulunmamaktadır. Kırmızı et, barbunya, mısır gibi gıdalar bu kan grupları için kilo alımını kolaylaştırmaktadır. Deniz ürünlerinin tamamı AB grubu için uygundur. Ancak levrek, mezgit ve alabalık pek tavsiye edilmemektedir. Muz, avokado, mango, nar harici tüm meyveler AB grubu için yararlıdır. C vitamini, çinko eksikliğine yatkın olduğundan bu vitamin ağırlıklı beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*