Kedilerin Sağlığa Faydaları

kedilerin faydaları, kedilerin sağlığa faydaları neler, kedilerin faydası nedir

Yapılan birçok araştırma neticesinde sevimli dostlarımız kedilerin sağlığa birçok faydası olduğunu göstermektedir. Bu faydaları kısaca incelemek gerekirse;

  • Kediler stresi azaltmaktadır. Bu zaten başlı başına sağlığa fayda olarak gösterilebilir. Çünkü birçok hastalığın sebebi olarak stres gösterilmektedir. Bunlardan bir tanesi de kalp krizidir. Tabii ki kalp krizinin tek sebebi stres olmasa da sebeplerden bir tanesi olduğunu söylemek mümkün. Araştırmalar da kedi sahibi olmanın kalp krizi riskini %30 oranında düşürdüğünü gösteriyor.kedilerin faydaları, kedilerin sağlığa faydaları neler, kedilerin faydası nedir
  • Uykunuzu çok daha sağlıklı bir hale getirdiği de biliniyor. Yatağını bir kediyle paylaşan kişilerin %40’ında görülen şey geçmiş dönemlere göre çok daha kolay uykuya dalmaları oluyor.
  • Yine bir yaşından daha küçük bir çocuk kedili bir ortamda yaşadığı zaman ilerde karşılaşması muhtemel olan alerjilere karşı da önlem almış oluyor.
  • Tansiyon düşürücü etkilerinin olduğu da bilinmektedir.
  • Oldukça ilginçtir ki kemik ve kas iyileşmesini de hızlandırmaktadır. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki 18-35 hertz aralığına sahip olan sesler kemik ve kas hastalıklarının iyileşmesine iyi geliyor. Kedilerin mırlama sesleri de 20-140 hertz olduğuna göre bu konuda da oldukça iyi geldiklerini söylemek mümkün.
  • Kişinin stres ve sinir gibi problemleri varsa bu tür problemlerin çözümü için de en iyi alternatiflerden bir tanesi kedi sahiplenmek olacaktır. Çünkü kedi sahiplenen bir kişide sinir, stres azalacaktır. Bu tür olumsuz unsurların azalması demek insanın da beyninin daha sağlıklı bir şekilde çalışması anlamına geliyor. Tabii ki bu da belki uzun süredir sinir, stres sahibi olan insanların yaratıcılık duygularının geri gelmesine sebep verebilir.
  • Tüm bunların yanı sıra felç ihtimalini azaltma, kolesterolü ve trigliseritleri düşürme gibi oldukça önemli sağlık unsurları bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere bir kedi sahibi olmak kişinin aklının ucundan bile geçmeyecek birçok farklı sağlık problemlerini ortadan kaldırırken bazılarının da riskini ciddi bir oranda düşürmektedir. Çevrenize de baktığınız zaman kedi sahibi olan kişilerin kedi sahibi olduktan sonra daha huzurlu ve mutlu bir yaşamları olduğunu gözlemlemeniz mümkündür en basitinden yalnızlık sorunu olan kişiler için kediler çok iyi bir dosttur.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*