Kolesterol Düşüren Yiyecekler

Kolesterol düşüren gıdaların ve diyetin kalp damar hastalıklarını azalttığı görülmektedir. Elma, havuç, badem kolesterol düşmanı gıdalardır. Kolesterol düşüren yiyecekler arasında bulunan elma zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içerdiğinden dolayı kolesterolü düşürmede çok etkilidir. Bir ay boyunca günde iki elma yemek kolesterolün düşmesini sağlar.Kolesterol , Kolesterol yiyecekleri, Kolesterol tedavisi
Havuç, kalsiyum pektat içerir. Mısır, zengin kalsiyum, fosfor, selenyum, lesitin ve E vitamini kolesterol düşürme özelliğine sahiptir. Badem, kandaki kolesterolü düşürür ve kalp sağlığını korur. Sarımsak vücuttaki zararlı kolesterol seviyesini düşürürken, yararlı kolesterol seviyesini de yükseltir. Süt, kolesterol oranını azaltır. Portakal ve mandalina zengin C vitaminine sahip, kolesterolün düşmesine yardımcıdır.
Kolesterol düşürücü gıdalar elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve mandalinayı sayabiliriz. Yulaf ve yulaf ezmesi posa içerdiğinden dolayı kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmış gıdalardan biridir. Balık, insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir besindir. Balık ve balık yağı kolesterol seviyesini oldukça düşürmektedir. Fasulye haftada üç porsiyon yendiği zaman kolesterol seviyesini düşürdüğü söylenmektedir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi sonucu kolesterolün düşürüldüğü söylenmektedir. Özellikle elma kolesterole karşı en fazla etkiye sahip olan meyvedir.
Kolesterol düşüren bitkiler soya, lesitin, omega 3 yağı, üzüm çekirdeği özü, greyfurt, enginar, ananas hapları, yeşil çay, zencefil, biberiye, kuşburnu, kekik, kırmızı pul biber, sivri biberi sayabiliriz. Bunların yanı sıra bol taze sebze ve meyve, soya fasulyesi, yosun, kekik suyu, derin deniz balıkları, taze yeşil salatalar, limon, kivi ve narenciye kolesterol düşürücü besinler arasında yer almaktadır. Kolesterolü kontrol altında tutmak için kepekli gıdalar, çavdar, yulaf ve bulgur tüketmelisiniz. Yağsız süt ürünleri, posalı meyveler yemelisiniz.
Katı yağlar yerine sıvı yağlarla yapılan yiyeceklere ağırlık vermelisiniz. Kırmızı eti hayatınızdan çıkarmalı ya da çok az tüketmeli, onun yerine beyaz et, tavuk, balık, hindi gibi gıdaları haşlama, buğulama veya ızgara olarak yemelisiniz. Beslenmenize dikkat ederken düzenli egzersiz yapmayı, en azından her gün düzenli yürümeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz. Sağlıklı bir hayat için öncelikle kolesterol seviyenizi istenilen düzeyde tutmak zorundasınız.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*