Kolesterole Neler İyi Geliyor?

Kolesterole çözüm yolları, Kolesterole karşı neler tüketilir, Kolesterol ile savaşma

Kalp ile damar hastalıklarının başlıca nedeni olan yüksek kolesterolü doğru beslenme alışkanlığı kazanarak fazla kilolardan kurtularak ve hareketli bir yaşamı benimseyerek normal seviyelerde tutulabilir. En önemli ayağı olan yemek yeme düzenini uygun bir şekilde değiştirmeyi düşünürseniz;

  • Kolesterollü yiyeceklere duyduğunuz iştahı azaltabilir,
  • LDL denilen kötü kolesterolü daha az tüketebilirsiniz,
  • HDL denilen faydalı kolesterolü vücudunuza daha fazla alarak kötü kolesterol seviyesini düşürebilir
  • Kalp krizi ile felç geçirme riskinizi azaltmanız mümkündür.

Aşağıda kötü kolesterolü azaltıp iyi kolesterol alımınızı arttırabileceğiniz yiyecekleri sizler için sıralayalım;

Kolesterol Azaltan Yiyecekler:

  1. Soya fasulyesi – Akıllı ve lezzetli bir alternatiftir: Kanınızdaki kolesterolü azaltmanın en iyi yolu doymuş yağları daha az tüketilmelidir. Et ve ya peynir gibi ürünler yerine soya ürünleri tüketirseniz, doymuş yağ alımınızı azaltacağınızdan kalbinize yardımcı olur.Kolesterole çözüm yolları, Kolesterole karşı neler tüketilir, Kolesterol ile savaşma
  2. Fasulye – Yüksek Lifli Çözüm: Sabahları kahvaltılarında yiyebileceğiniz buğday kepeğinden sonra tüketebileceğiniz en lifli gıda fasulye türleridir. Fasulyeler aynı zamanda kolesterolü azaltan ve çözünebilen lifleri barındırmaktadır. Herhangi bir çeşit fasulye tüketmek, kolesterolünüzde altı haftada yüzde 10’a varan düşüşleri elde etmenizi sağlar.
  3. Somon – Kalbe dost yağ: yapılan araştırmalar, belli çeşit yağların yüksek kolesterole karşı koruma sağladığını ortaya konulmuştur. Somon ile diğer soğuk su balıklarında bulunan omega-3 yağ asidi trigliseritlerin ile LDL kötü kolesterolün azaltırken, HDL iyi kolesterolün de yükselmesini sağlamaktadır. Somon, EPA ve DHA denilen, içeriğindeki yüksek omega-3 yağ asitleri sayesinde kalbiniz için faydası fazladır. Kolesterol ve doymuş yağ oranı az olan somonlar çok iyi birer protein deposudur.
  4. Avokado – Sağlıklı yağa sahip süper yiyecek: Avokadolar, kalbe yararlı olan tekli doymamış yağ kaynaklarılar. Tekli doymamış yağlar, iyi kolesterolünüzü arttırıcı ve kötü kolesterolünüz azaltıcı bir etkiye sahiptirler.
  5. Sarımsak – Kalp Sağlığı İçin Tarihi Bir Nebat: Son zamanlarda yapılan araştırmaların neticesinde, sarımsağın, erken dönem aort tıkanmasına neden olabilecek plağın durdurulmasında yardımcı olduğunu göstermiş olur. Sarımsak, kolesterol parçalarının damar duvarlarına yapışmalarını engellemektedir.
  6. Ispanak – Kalbe dost bir yeşillik: Ispanak, koyu yeşil yapraklı sebzelerde ile yumurtanın sarısında bulunan ve güneş sarısı bir pigment olan luteinden çokça içermektedir. Lutein zaten yaşlanmadan kaynaklı oluşan ve körlüğe sebep olan mukala dejenerasyonuna karşı koyar.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*