Kolon ve Rektum Kanseri

Kolon ve rektum kanserleri çoğunlukla bu bölgelerdeki poliplerden kaynaklanır. Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon insan rektum ve kolon kanserine yakalanır. Hastalık çok önemlidir çünkü en çok ölüme neden olan kanser türlerinden biridir.

Kolon veya kolon ve rektal kanser (CRC) için başka bir isim; kolorektal kanser. Erkeklerin yaşamları boyunca CRC geliştirme olasılığı kadınlardan biraz daha yüksektir. Bu oran; Erkekler için yüzde 4,5 ve kadınlar için yüzde 3,2. CRC çoğunlukla adenomlardan (polipler) gelişir.

Kolon veya rektal mukozadan köken alan bu iyi huylu tümörler genellikle yıllarca sessiz kaldıkları için görülmezler. Adenomların görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Bununla birlikte, adenomdan kanser gelişimi süreci büyük ölçüde çalışılmış olmasına rağmen, bu süreci etkileyen dış nedenler hala tartışılmaktadır.

Kolon ve rektum kanserini (CRC) önleme yöntemleri

Kolon ve rektum kanserinden korunmanın temel koşulu, gerekli tarama testlerinin ihmal edilmemesidir. Ailenizi ve tıbbi geçmişinizi değerlendiren doktorunuzun önerdiği şekilde dışkıda gizli kan testleri, kolonoskopi veya sigmoidoskopi kolon kanserini önlemenin ana yoludur.

Öte yandan sigara, tütün ve alkolden uzak durmak, spor ve egzersiz açısından aktif kalmak, aşırı yağ ve kırmızı et tüketiminden kaçınmak, tam tahıl ve lif yönünden zengin bir diyet yemek de kolon kanserine karşı koruma sağlar.

Kolon Kanseri Nedir? Türkiye’de görülme sıklığı nedir?

Yaklaşık 1.5 metre uzunluğundaki kolonun iç kısmında gelişen kanserler kolon kanseri olarak adlandırılır. Bu kanser türü, hücreler ve hücre toplulukları, kolonun astarını kaplayan tabakada kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Kolonun son 15-20 cm’si rektum, burada ortaya çıkan tümörler ise rektum kanseri olarak adlandırılır. İki kanser türünü tanımlamak için “kolorektal kanser” de çok yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Sağlık Bakanlığına göre kolorektal kanser ülkemizde en sık görülen beş kanserden biridir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*