Kronik Yorgunluktan Nasıl Kurtulabiliriz?

kronik yorgunluk, kronik yorgunluktan kurtulma, kronik yorgunluk nedenleri

Zaman zaman hepimiz yataktan kalkmak ve işe gitmek istemeyiz, kendimizi enerjimiz bitmiş yorgun ve halsiz hissederiz, peki  bu her zaman oluyorsa!

İşte o zaman tehlike çanları çalmaya başlamış demektir.. Bunun adı Kronik Yorgunluk olarak adlandırılır.

Halbuki hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle kronik yorgunluktan kurtulabiliriz. Peki ama nasıl?kronik yorgunluk, kronik yorgunluktan kurtulma, kronik yorgunluk nedenleri

DÜZENLİ BESLENME..

Kronik yorgunluğun çeşitli sebepleri vardır. Bunların başında; kanser gibi ciddi ve ölümcül riskli sebepler olabileceği gibi, böbrek yetmezliği, vitamin ve mineral eksikliği, hormonsal problemler, kansızlık ve çeşitli enfeksiyonlar olabilir.

Bunların dışında; depresyona bağlı psikolojik sorunlar, uyku problemleri ve bunların getirisiyle birlikte alkol, sigara Kronik Yorgunluğu tetikleyebilir.

Beslenme düzenimiz yorgunluğu bizden uzaklaştıracak en önemli etkenlerden bir tanesidir. Öğün atlamamak gibi hayat kurtarıcı birkaç maddeyle kronik yorgunluktan kurtulabiliriz.

DEMİR EKSİKLİĞİ

Demir eksikliğini yorgunluğun ana nedenlerinden bir tanesi olarak sayabiliriz. Çünkü demir eksikliği kansızlık oluşturur. Bu sebeple kansızlığı önlemek ve dolaylı olarak Kronik Yorgunluğu önlemek adına demir içeriği yüksek ürünler tüketmeliyiz.

Peki Demir İçeriği Yüksek Ürünler Nelerdir? Tabi ki bunların en önemlileri YUMURTA VE KIRMIZI ET.

Düzenli besleniyoruz, demir eksikliğimizi de tamamladık peki hala kendimizi yorgun mu hissediyoruz? Şimdi ne yapmalıyız birazda onlara bakalım;

Az olarak ve kısa aralıklarla yemek ihtiyacımızı gidermeliyiz.

Tam buğday, yulaflı, çavdarlı ve kepekli ürünler tüketmeliyiz.

Bol bol su içmeye özen göstermeli günde en az 10 bardak su tüketmeliyiz,

Meyve suyu (Taze sıkılmış) tüketmeliyiz..

Akşam Yemeklerini ağır yemekten kaçınmalı ve en hafif yemekleri tüketmeye çalışmalıyız. Daha çok sebze ağırlıklı olabilir.

Alkol ve sigaradan mutlaka uzak kalmalıyız.

Yorgun hissetmeye başladığınızda meyve yiyin, muz ve çilek en önemlileridir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*