Kuşak Farkları ve Beslenme Alışkanlığı Değişikliği

kuşak farkları nelerdir, kuşaklar arası beslenme farkları, kuşaklar ve beslenme alışkanlıkları

Araştırmalar, kişisel özelliklerden tutum ve davranışlara kadar nesiller arası bir fark olduğunu ve yeme alışkanlıklarının farklı olduğu savunuculuğunu göstermiştir. Dünyanın her yerinde X, Y ve Z isimli kuşaklar, iş dünyasından teknolojik bakış açısına göre farklı düşünüyor ve davranıyor. Doğaları ve yetiştikleri yaş itibariyle olaylara tamamen farklı açılardan yaklaşan kuşaklar; 1965-1980 yılları arasında doğanlar X Kuşağı, 1981-1999 yılları arasında doğanlar Y Kuşağı, 2000 ve sonrasında doğanlar ise Z Kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Tüm kuşakların farklı özellikleri ve hayata bakışları vardır. Bu beslenme için de geçerlidir. Kısaca söylemek gerekirse; X Kuşağı patates kızartmasını ve yo-yo diyetini tercih ederken, Y Kuşağı et bazlı diyetleri tercih ediyor. Z kuşağı insanları ise boylarına göre fast food yemeklerini tercih ediyor.kuşak farkları nelerdir, kuşaklar arası beslenme farkları, kuşaklar ve beslenme alışkanlıkları

Kuşakların beslenme alışkanlıkları ve tercihleri;

X Kuşağının Beslenmesi… Doğru beslenme bilinciyle büyüyen bu kuşağın bireyleri; Her gün meyve ve sebze yemeyi bilirler ve aşırı yağ ve şeker tüketimi sağlığımız için zararlıdır. Ancak araştırmalar, bu neslin kızartmayı çok sevdiğini gösteriyor.

Bu neslin bir diğer kötü yemek alışkanlığı da tatlıyı reddedememeleridir. Buğday tereyağlı unlu mamüllere çok düşkün bir gruptur. Diyetleri 2 ana öğünden oluşur: sabah ve akşam. Gen X insanları hayvansal gıdaları tercih etme eğilimindedir. Bu kuşağın en çok tercih edilen sebzeleri kabak, pancar, pırasa, havuç, soğan, sarımsak, turp, ıspanak ve patlıcandı. Bulgur, pirinç, un, mercimek, fasulye ve nohut yaygın olarak tüketilen baklagillerdendir.

X nesli; Yumurta, peynir, tavuk, sakatat, süt, yoğurt, kaymak gibi besinlerle beslenir. Ayran, boza, şerbet, şalgam, komposto ve kefir gibi içecekleri de sıklıkla tüketirler.

Y kuşağının beslenmesi… Diğer iki kuşakla kıyaslandığında en ekonomik olarak bu kuşak büyüyor. Bu neslin en önemli beslenme özelliği et ağırlıklı beslenmeleridir. Y kuşağında günlük beslenme üç ana öğünden oluşur: sabah, öğlen ve akşam.

Bu kuşağın tüm üyeleri sağlıklı ve dikkatli beslenme konusunda bilgi sahibi olsa da, çok az insan bunu uygulamaya koyabiliyor. Doğru yolu bilen ama uygulamayan bir nesil de denilebilir. Y kuşağı bireyleri bitkisel yağları yemeyi tercih ediyor.

Genel olarak sağlıklı beslenmeye çok önem veren bu nesil, söz konusu tatlı olduğunda X Kuşağı kadar güçlü değil. Yapay beslenme yerine doğal beslenmeyi önemseyen ve mümkün olduğunca sağlıksız gıdalardan uzak durmaya çalışan bir gruptur.

Y Kuşağı çalışan insanlardan oluştuğu için zaman kazanmak için genellikle kafelerde veya fast food zincirlerinde yemek yiyorlar. Bu kuşağın bir diğer olumsuz yönü de düzenli beslenme alışkanlıklarının olmamasıdır.

Z kuşağının yemekleri… Bu kuşağın insanları etnik yemeklere daha yatkın. Teknoloji çağında tam anlamıyla büyüyen Z kuşağı, beslenme alışkanlıkları üzerinde en büyük etkiye sahip. Her türlü besine ve beslenmeye tek tıkla ulaşabilen bu nesil, yemeğin nasıl yapıldığından kimin yaptığına kadar tüm detaylara ulaşabilen nesildir.

Araştırmalar, bu nesildeki insanların sadece u’inin aşina olduğu yiyecek ve içeceklere odaklandı. Bu da %’inin diyet gıdaları denemeye meyilli olduğunu gösteriyor. Ancak bu neslin diğerlerine göre biraz daha soğuk bir diyete baktığı söylenebilir.

Z kuşağının en bariz beslenme hatası kahvaltıyı atlıyor. Ortak yemek tercihleri   fast food, hazır yiyecekler ve pratik yiyeceklerdir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*