Makarna Kilo Yapar Mı?

makarna kilo yapar mı, makarna ve kilo alma, kilo almada makarna etkisi

Genellikle makarna kimi zaman pratik bir akşam yemeği kimi zaman ise bir araya geldiği soslarla muhteşem bir lezzete dönüşebilecek bir yemektir. Tam da bu noktada birçoğumuzun aklında beliren bir soru işareti mutlaka vardır oda makarna kilo aldırır mı? Asıl olarak bu sorunun cevabı oldukça nettir, makarna kilo aldırmaz.  Tam aksine makarnayı hazırladığınız yağlar ile soslar kilo aldırmaktadır. Makarna karbonhidrat açısından çok fazla zengin bir gıda türüdür ve aynı zaman da karbonhidratlar vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlamaktadır. Eğer kilo almamak için faydalı karbonhidratları almayı bıraktığınız durumlarda vücut ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan almaya başlamaktadır ve bu da kas kaybına yol açmaktadır. Dolayısıyla kilo vermek veya kilo almamak uğruna iyi birkaç şey yapmaya çalışırken kendinize ciddi zarar verebilirsiniz.makarna kilo yapar mı, makarna ve kilo alma, kilo almada makarna etkisi

Soğuk Yenilen Makarna Uzun Süre Tok Tutuyor

Makarna yenirken protein ile çeşitli sebzelerle desteklendiği zaman makarnanın içerisinde bulunan karbonhidratların vücutta bulunan enzimler tarafından parçalarına ayırmakta ve kandaki şeker seviyesinin yükselmesine yol açmaktadır. Bu esnada ise vücut kandaki şeker seviyesini normale indirmeye çalışıyorken daha fazla insülin salgılayarak bu döngü vücudun yorularak tekrar aç hissetmesine yol açmaktadır. Makarna konusunda yapılan araştırmada makarnanın sıcakken değil de soğukken yenildiği zaman bahsettiğimiz açlık döngüsünün yaşanma sorunu ortadan kaldırmaktadır. Bunun sebebi ise makarnanın piştikten sonra soğumaya bırakıldığı zaman moleküler yapısının değişerek daha fazla dirençli nişasta olarak bilinen bir yapı halini almaktadır. Bunun sonrasında ise vücudun makarnayı tıpkı lifler gibi algıladığından dolayı daha az miktarda glikoz ürettiğini ve aynı zamanda bağırsaklardaki faydalı bakterilere ise yardımcı olduğunu bilinmektedir.

Makarnanın Yanında Farklı Karbonhidrat Kullanılmamaya Özen Göstermelisiniz

Makarna yenilecekse bu tercihin beyaz un değil de kepekli undan yapılmış olanın seçilmesi daha sağlıklı olacaktır. Gerek doyuruculuk gerekse besin değeri bakımından oldukça sağlıklıdır. Makarna tüketirken kilo almamanız için bir diğer önemli husus ise akşam yemeği yerine öğle yemeğinde tüketmenizde fayda var. Makarna tükettiğiniz gün yeterli karbonhidratı kullandığınızdan dolayı farklı bir karbonhidrat tüketmemeniz de oldukça önemlidir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*