Meme kanseri evreleri nelerdir?

meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Meme kanseri anatomik açıdan evrelere ayrılmıştır; NCCN 2014 kılavuzuna göre; stage 0, stage 1A, stage 1B, stage 2A, stage 2B, stage 3A, stage 3B, stage 3C ve stage 4 olarak 9 farklı sınıfta incelenir. Hastalığın ilerlemesi ne kadar yavaşsa tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır.meme kanseri, meme kanserinin belirtisi, meme kanserinin sebepleri

Erken evrede bulunan kanserler türlerinde tedavinin ilk yöntemi cerrahi tedavidir. Hastanın evresine göre eğer gerekli görülürse kemoterapi ve radyoterapi tedaviye ek olarak uygulanmaktadır. Kanser ileri evrelerde fark edilirse neadjuvan (ameliyat öncesi tedavi) kemoterapi ile hastalığın evresi geriletilir ve ameliyata uygun hale getirilir. Özellikle erken evredeki kanserleri tedavi etmede kullanılan onkoplastik cerrahi ile meme korunarak tedavi yapılabilmekte ve estetik cerrahi teknikler ile meme dokusu dikleştirilerek eskisinden daha iyi bir görüntü elde etmesine olanak sağlanmaktadır.

Eğer meme kanseri tanısı daha önce konulamaz ve kanser 4. evresine kadar ilerlerse hastalık barındıran hücreler vücudun diğer organlarına yayılmış olacağından maalesef tedaviye geç cevap verme ya da cevap verememe durumları ortaya çıkabilir. Yine de doktorlar bu riskli tablo ile karşılaşmayı önlemek için, özellikle 25 yaş ve üzeri kadınlarda, meme kanseri belirtileri ile ilgili olarak farkındalık yaratmayı hedeflemektedir. Dünya genelinde en sık görülen kanser çeşitlerinden biri olan meme kanseri, pek çok ülkede de birinci sırada yer almaktadır. Bu sebeplerle, tüm dünyada meme kanseri farkındalığını arttırmak için her yıl düzenli olarak farkındalık günleri tertip ediliyor.

Meme kanseri belirtilerinin farkında olabilmek için, 25 yaşından itibaren her kadının meme muayenesi yaptırması gereklidir. 25 yaş ve üzerinde olan kadınların yılda bir kez klinik muayene yaptırması ve her ay düzenli olarak evde kendi kendini muayene etmesi, meme kanserinin erken evrelerde tespit edilmesi noktasında çok önemlidir. Çünkü meme kanseri sanıldığı gibi, sadece 40 yaş üzerindeki kadınların menopoz sonrası yakalandığı bir hastalık değildir. Erken yaşlarda da ortaya çıkabilen bu kanser çeşidi, gerekli önlemler alındığı takdirde korkulmaması gereken bir hastalıktır. Her kadın 40 yaşından itibaren yılda bir kez klinik muayeneye tabi olmalı, bunun yanında mamografi tetkiklerini de düzenli olarak yaptırmalıdır. Meme kanseri tedavisi olan fakat dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*