Meme Kanseri Kemoterapisi

Kemoterapi, bir hastaya kanser hücrelerini öldürmek için bir veya daha fazla ilacın verilmesi anlamına gelir. Tedavi protokollerinin başlatılmasıyla relaps ve mortalitede% 15–30 azalma sağlandığı kemoterapide birden fazla ilaç kombinasyonu düşünülebilir.

Kemoterapi Ne Zaman Yapılır?

Kemoterapi en çok meme kanseri ameliyatından sonra kullanılır. Kemoterapi, bazı özel durumlar haricinde ameliyat olamayan lokal ilerlemiş meme kanseri hastaları veya diğer organlara yayılan ilerlemiş meme kanseri hastaları için genellikle ilk tedavidir.

Örneğin meme koruyucu cerrahi yapabilmek için nispeten erken dönemde ameliyat olabilen hastalarda bazen kemoterapi ilk uygulama olabilir. Bu hastalarda mastektomi yerine kemoterapi ile tümörün küçültülmesi ve çıkarılması yani memenin tamamen çıkarılması planlanır.

Kemoterapi Kimlere Yapılmaz?

Ciddi kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, baskılanmış bağışıklık sistemi veya zihinsel bozuklukları olan hastalarda kemoterapi kullanılmamalıdır.

Kemoterapi Yan Etkileri Nelerdir?

Sistemik kemoterapinin erken yan etkileri, bağışıklık sisteminin baskılanması, anemi, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık ve saç dökülmesine bağlı olarak kandaki düşük beyaz kan hücreleri (beyaz kan hücreleri) seviyelerini içerir. Bununla birlikte, kemoterapi ile ilişkili yan etkiler, tedaviden önce ve tedavi sırasında idame tedavisi ile geçmişte olduğundan daha az yaygındır. Kemoterapi tedavisinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde adet ve kalp düzensizliklerine neden olabileceği olasılığı açısından hastalar yakından izlenmelidir.

Kemoterapi ve Hormon Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Meme kanseri için kemoterapi ve hormon tedavisi protokollerinin kullanımına karar verilirken hastanın yaşı, tümör boyutu, tümörün biyolojik ve patolojik özellikleri dikkate alınır. Bu verilere göre hastalar düşük, orta ve yüksek risk grubuna girmektedir.

Buna göre;

Tümörü 2 cm’den küçük olan ve koltuk altlarındaki lenf düğümlerine yayılmamış hastalarda, tümörün diğer kötü özellikleri nedeniyle kemoterapi yüksek risk altındadır.

Tümör çapı 2 cm veya daha fazla olan veya koltuk altlarının lenf bezlerine yayılmış kanserli hemen hemen tüm hastalar (hastanın yaşı ve genel durumu uygunsa, yani) kemoterapi adayı olarak kabul edilir.

Göğüs tümörü örneklerinde genetik bir test olan Oncotype-DX testi, kemoterapinin tartışmalı olduğu östrojen / progesteron reseptör pozitif tümörleri ile hormon tedavisi adayı olan bazı hastalarda bu kararı yönlendirmek için son yıllarda kullanılmıştır. . Oncotype-DX testi, bir tümörde kanser nüksü ile ilgili 21 genin varlığını inceleyerek nüks oranını belirleyerek nüks riskini belirleyen bir testtir.

Bu testin sonucu düşükse hasta düşük riskli hasta olarak kabul edilir ve kemoterapi verilmez, sadece hormon tedavisi verilir. Skorun yüksek olması durumunda, hastanın fayda göreceği varsayılarak kemoterapi reçete edilir ve ardından hormon tedavisine başlanır.

Hastalığın ilerlemesini değerlendiren multigenik bir test olan Prosignal, bir nanoteknoloji cihazı kullanılarak uygulanır. Endokrin tedavi ile hastalığın 10 yıl içinde tekrarlama olasılığı belirlenir.

Bu test doktorlara bir hastanın ek kemoterapi alması gerekip gerekmediğini söyler. Meme kanserinin doğru şekilde gruplandırılması, monoklonal antikor tedavisi veya hormon tedavisi gibi bir tedavi seçiminde en önemli adımlardan biri haline gelir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*