Müsli Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilebilir?

müsli nedir, müsli ne demek, müsli nasıl tüketilmeli

İsviçre’de “mües” kelimesinden dilimize geçen müsli, sağlıklı bir besin kaynağıdır. Lif ve protein başta olmak üzere içeriğinde birçok yararlı besin vardır. Kuru bir tahıl olan müsli genellikle kahvaltılarda çok tercih edilmektedir. Kimileri için kahvaltıların vazgeçilmez ürünlerinden biridir. İsteğe bağlı olarak çeşitli şekillerde tüketilebilmektedir. Peki faydaları nelerdir?müsli nedir, müsli ne demek, müsli nasıl tüketilmeli

  • Müsli muadili pek çok kahvaltılık gevrek bulunmaktadır. Ancak hiçbiri müsli kadar sağlıklı ve besleyici değildir. Çünkü şeker içeriği bakımından diğer kahvaltılık ürünlerden farklıdır.
  • Müsli tam tahıl ve yüksek lif içerir. Her iki besin de sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.
  • Müsli zayıflamak isteyenler için birebir besinlerden biridir. İçeriğindeki zengin lif ve tam tahıllar sayesinde uzun süre boyunca tok kalabilmek mümkündür. Ayrıca içeriğindeki nişastalar sayesinde sinirim süresi uzayacağından metabolizmanın çalışma hızı artacaktır. Bu da daha fazla kalori yakma anlamına gelmektedir.
  • Yapılan çalışmalarda müslinin kolesterol seviyesini düşürdüğü ve kalp sağlığına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Eğer kolesterol sorunu varsa müslinin içerisinde birkaç damla limon ilave edilerek tüketilebilir.

Müsliyi çeşitli meyvelerle, kuruyemişler ile lezzetlendirebilirsiniz. Genellikle müsli içerisine çeşitli kuru meyveler eklenir ve kahvaltı öğününde böyle tüketilir. Eğer müsliyi kilo vermek amacıyla tüketmiyorsanız içerisinde çikolata da ekleyebilirsiniz. Hatta direkt olarak çikolatalı olarak satılan müslileri alabilirsiniz. Bununla birlikte müsli içerisine; elma, şeftali, muz, çilek, orman meyveleri gibi çeşitli meyveler ekleyerek de tüketebilirsiniz. Daha besleyici olmasını isterseniz fındık ve ceviz gibi kuruyemişler ilave edilebilir.

Müsli sıcak süt, soğuk süt hatta yoğurtla bile tüketilebilmektedir. Yoğurtla tüketmek pek yaygın olmasa da en sağlıklı tüketim şekillerinden biridir. Çünkü çoğu insan müsliyi süt ile birlikte tükettiğinde sindirimde zorluk sorunu yaşamaktadır. Eğer sütü sindirmede zorluk yaşıyorsanız sindirimi rahat, laktozsuz süt de tercih edebilirsiniz. Seviyorsanız her gün tüketmenizde bir sakınca da bulunmamaktadır. Her porsiyonda ortalama 8 yemek kaşığı kadar müsli kullanmalı, mümkün olduğunca bu miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Özellikle diyabet hastaları için fazla tüketilmesi bazı olumsuz durumların meydana gelmesine yol açabilir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*