Neden çikolataya ihtiyacımız var?

çikolata tüketimi, neden çikolata tüketmeli, çikolata tüketimi faydaları

Her besinin organik veya kanserojen olarak sınıflandırıldığı bir çağda yaşıyoruz. Neye ihtiyacınız olduğunu ve neyi kullanmayacağınızı, neyin yararlı neyin zararlı olduğunu bilmiyorsunuz ve birçok insan bu konuda endişeli olabilir. Öte yandan vücudumuza aldığımız birçok yiyecek ve içecek bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Örneğin, stres veya mutsuzluk anında yenen küçük bir çikolata parçası büyük bir fark yaratabilir ve psikolojimizi olumlu yönde etkileyebilir. Çikolata tüketmek bir ihtiyaçtan çok lüks olarak algılansa da, bu olumlu etkilerden dolayı birçok insan çikolatasız yaşamayı düşünmekte zorlanıyor!çikolata tüketimi, neden çikolata tüketmeli, çikolata tüketimi faydaları

Öte yandan anneler, çocuklarına çikolatayı tattırıp tatmama konusunda çok titiz davranmakta ve onlara çikolata yeme alışkanlığını kazandırmaktadır. Genellikle ebeveynler çocuğun bitirdiğinde, davrandığında vb. izlediğini gözlemler. İstenen davranışı gösterirse, örneğin: Bu davranış için çikolata ödül olarak verilir. Çikolata ve ödül arasındaki erken yaşlardan itibaren kurulan bağlantı, genellikle yetişkinlikte kişinin kendi kendine bildirdiği davranış olarak görülür.

Çikolatanın en ünlü özelliklerinden biri de getirdiği mutluluktur. Bunun temel nedeninin çikolatada bulunan ve beyni doğrudan etkileyen feniletilamin, kafein, teobromin ve tiramin gibi bileşenler olduğu biliniyor. Bu bileşenlerin serotonin hormonu salgılayarak mutluluk yaydığını söyleyebiliriz. Öte yandan kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinirken kanser hastalarına da tavsiye edilen çikolata cildi korur ve kemiklerin beslenmesine yardımcı olur. Tüm bu olumlu etkilerden yola çıkarak çikolata bağımlılığından korkmanıza gerek yok! Düşündüğünüzün aksine araştırmalar, çikolata bağımlısı olmak için bir oturuşta 25 kg çikolata yemeniz gerektiğini söylüyor!

Büyük ölçekli araştırmalar çelişkili sonuçlar gösterse de, bugün pek çok insan çikolata ve mutluluğun organik bir bağlantısı olduğunu söylüyor! Çikolata özellikle yemeklerde en çok tercih edilen yiyeceklerden biridir ve duygusal boşluğu doldurmanın en kolay yollarından biridir. Sürekli olarak çikolata yeme veya yeme ihtiyacı hissediyorsanız, sizi bu ihtiyaca iten psikolojik nedenleri tespit etmek ve bastırılmış bazı sorunları yüzeye çıkarmak için destek alabilirsiniz. Unutmayın ki çikolata kısa süreli mutluluk sağlarken, alacağınız yardımlarla bunu uzun süreli mutluluğa dönüştürmelisiniz!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*