Ödem Nedir?

ödem nasıl atılır, ödem atma yolları, ödem atma yöntemleri

Tuz tüketimi, tuzun vücutta tutulma seviyesinin fazla olması gibi sebeplerden dolayı birçok kişinin sorun yaşayabileceği ödem sorunu ellerde ve ayaklarda şişme ve sabah uyanıldığında yüzde şişme gibi belirtilerle fark edilmektedir. Yalnızca kadınların değil erkeklerin de yaşayabildiği bu sorunun belirli çözümleri olsa da özellikle kadınların özel günlerinde daha sık yaşadıkları bir sorun olarak görülmektedir. Özel günlerde ve hamilelik döneminde vücuttaki hormonsal değişim ödem oluşumunu arttırmakta ve kişileri ödem konusunda tedbir almaya yönlendirmektedir. Basit olarak anlatılmak istenirse vücudun su tutması olarak anlatılabilecek olan ödeme karşı alınabilecek birçok önlem bulunmaktadır.ödem nasıl atılır, ödem atma yolları, ödem atma yöntemleri

Ödem Attırıcı Tarifler

Vücuttaki ödemin atılması genel sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir. Temel olarak vücutta tutulan fazla suyun atılması olan ödem atmak için yapılması gereken birkaç basit tarif bulunmaktadır.

  • Su: vücudunda ödem biriken kişiler daha fazla su tutmasından kaçınmak için su içmek istemezler fakat bu ödemin en büyük düşmanıdır. Mutlaka her gün aralıklarla 2 – 3 litre su içmek ödem atılması için oldukça önemlidir.
  • Maydanoz: Sabahları çay gibi demlenerek gün içinde tüketilecek olan bir küçük şişe maydanoz suyu ödem attırıcı tarifler arasında en çok bilinen ve en çok işe yarayandır. Daha lezzetli bir içim için içine birkaç damla limon damlatılabilir.
  • Yeşil Çay: Limonlu bir bardak yeşil çay vücutta ödem dâhil birçok sorunun çözümüne imza atmaktadır. Özellikle işlenmemiş, yaprak halinde olanlar demlenerek tüketildiğinde kişilere oldukça sağlıklı etkiler sunmaktadır. Tadı Türklerin alıştığı siyah çaydan biraz farklı olduğu için limonla tüketilirse tadını sevmeyen kişiler için daha hoş bir içim sağlamaktadır.

Ödem Oluşumu Önleme

Verilen tarifler en az bir hafta yapıldıktan sonra ödemde herhangi bir değişiklik olmadıysa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Kimi zaman ilaçla tedavi edilebilecek olan ödem seviyesi olsa da ödem sorunu yaşayan kişilerin yüzde doksanı verilen tarifleri uyguladığında ödemden kurtulmakta ve hatta ödem oluşumu önleme konusunda da büyük bir adım atmaktadır. Maydanoz ve yeşil çay kürü her gün yapılmasa da, her gün kişinin kilosuna göre değişebilmekle beraber en az 2 – 3 litre su tüketilmesi ödemin önlenmesine en büyük katkı sağlayacak etmendir.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*