Ömrü Azalan Batarya Problemleri

laptop kullanım sorunları, laptop bataryası sorunları, bataryada meydana gelen sorunlar

Teknolojinin günden güne gelişerek ilerlemesi durumunda, bilgisayarlar ve cep telefonları gün içerisindeki vazgeçilmezlerin başında gelmektedir. Özellikle internet ortamında fazlaca zaman harcandığı gözle görülür bir gerçektir. Kimileri bu aletleri eğlence amaçlı kullansa da bazıları için telefon da bilgisayar da iş için gerekebilmektedir. Birçok işi teknolojik aletler ile halledebilmek mümkün olduğu için teknolojiden vazgeçmek pek de mümkün değildir. Sürekli bilgisayar başında çalışan birisi için bilgisayarın önemi elbette yüksektir. Bilgisayarların öneminin yanın da çağın problemi denilebilecek olan laptop batarya sorunu mevcuttur.laptop kullanım sorunları, laptop bataryası sorunları, bataryada meydana gelen sorunlar

Laptop Batarya Ömrünü Uzatmanın Yolları

Diz üstü bilgisayarların ortak sorunu olan bataryaların kullanım sürelerini uzatmak için bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Bu yöntemler ile kullanılan ve şarj edilen bir diz üstü bilgisayar bataryası kolay kolay bozulmayacaktır. Laptop batarya kullanımı;

  • Bilgisayarda kullanılmayan uygulamaları kapatmak, arka planda açık pencere olmadığı için ekstra bir güç harcanmasını önleyecektir.
  • Bilgisayardaki MicroSoft Office gibi programlar kullanılacak ise, Wifi bağlantısı ve Bluetooth bağlantısı kesilerek bilgisayar kullanılırsa fazla şarj tüketimi engellenecektir. Bu bağlantıları kapatabilmek için ekrandaki programlar veya klavyedeki kısa yol tuşları kullanılabilmektedir.
  • Bilgisayar ile oyun oynanmaması gerekmektedir zira bilgisayar ile oyun oynamak tavsiye edilmemektedir. Çünkü oyun oynarken bilgisayardaki ekran kartı ve bilgisayar işlemcisi normalden daha fazla çalışmak zorunda kalmaktadır. Hal böyle olunca da oyun oynarken şarj daha çabuk biterek, pil ömrü kısaltılmaktadır.
  • Bilgisayarda uzun süre müzik dinlemek, film izlemek veya bunun gibi multimedya işlemlerinin sürelerini uzun tutmak da bilgisayarın fazla enerji harcamasına sebep olmaktadır ve batarya sıkıntı yaşayabilmektedir. Film izlerken USB üzerinden değil de bilgisayara yüklenmiş bir şekilde ya da filmi hard diske kopyalayarak izlenirse şayet pilin ömrüne daha faydalı olacaktır.
  • Bilgisayara takılan harici donanımlar fazlaca kullanılmamalıdır. Örneğin optik mouse, USB cihaz veya optik sürücüler batarya üzerinde etki oluşturabilmektedir. Optik mouse kullanmak yerine bilgisayarın üzerindeki touchpad kullanılması daha sağlıklı olacaktır.
  • Bilgisayarın ekran parlaklığı yüksek seviyede ise otomatik olarak ayarlanmalı veya ortam ışığına göre yeterli seviyeye getirilmelidir. Güç seçenekleri üzerinden ekran parlaklığı ayarı yapılabilmektedir.
  • İlk alınan bataryanın tam şarj ve deşarjedilmesi gerekmektedir. Böylece bataryanın tam performans sergilemesi sağlanabilmektedir.
  • Bilgisayar uzun süreliğine oturulan yerde kullanılacaksa; bataryanın bilgisayardan çıkarılarak direkt olarak şarj kablosu ile elektriğe bağlanması bataryanın kullanım ömrünü uzatacaktır.
  • Şarj limiti tam dolmadan fişten çıkarılmamalıdır ve ancak %20 şarj kaldığı zaman şarja takılmalıdır. Böylece pil ömrü uzatılacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*