Ortodonti Tedavi Uygulanması

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Son yıllarda genç, çocuk, erkek ve kadın her yaş ve cinsten insanın ilgi gösterdiği tedavi yöntemi olan ortodonti diş ve ağız sağlığı için güvenilir bir tedavi yöntemidir. Diş tedavisi diyoruz çünkü bu uygulama dişin yalnızca estetik yapısı ile ilgili değil. Sağlıklı ve uzun yıllar kullanabileceğiniz dişler için bu tedaviyi tercih etmelisiniz. Ortodonti dişteki ve çenedeki yapısal bozuklukların, eğrilik ve çarpıklıklara tedavi olanağı sağlamıştır. Bilimsel adı bu olsa da halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinir. Uzman ve eğitimli diş hekimleri tarafından yapılır. Dişe teli ve braket takılma operasyonudur. Bu süreç öyle sandığınız gibi ağrılı acılı bir süreç değildir. Ancak tedavi süreci ve telin dişlerde takılı kalma süresi hastadan hastaya değişebilir.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti tedavisi sonrası hasta yaklaşık bir buçuk hafta içinde ağızdaki bu fazlalığa uyum sağlayacaktır. Takılma esnasında acı duymasanız da telin dişe, dişin tele alışma süreci birkaç günü alacaktır. Aslında bu uyumsuzluk porselen diş takıldığında, protez ve takma dişlerde hatta ilk defa gözlük takmaya başlandığında hissedilebilir. Ancak vücudun uyum sağlamsı kısa bir zaman alır. Ortodonti tedavisinde metal, porselen, çelik, şeffaf ve daha farklı model seçenekleri vardır. Hasta ve hekim bu konuda diş ve ağız yapısına uygun doğru seçim yaparlar.

Ortodonti tedavisinin sonunda dişlerinizdeki bu yapısal bozuklukların tedavi olduğunu göreceksiniz. Ancak bunun için biraz daha sabırlı olmanız gerekecek. Dişinizin sağlıklı ve estetik bir yapıya sahip olması için öncelikle bu eğriliklerden kurtulmanız gerekecektir. Uzun yıllar kullanılan bu tellere artık ağız alışmıştır ve siz günlük hayatta artık farkına bile varmazsınız. Dişin eğriliğine veya çenedeki bozukluklara göre 1 yıl, 4 yıl hatta 5 yıl bu tellerle birlikte yaşayabilirsiniz. Ortodonti tedavisinde size sunulacak farklı tedavi olanakları ve ürün çeşitleri vardır. Benim için estetik ve şık bir model daha iyi olur diyorsanız o halde şeffaf diş teli uygulaması yaptırabilirsiniz. Metal diş telleri ise hem renk seçenekleri ile hem de tedavide kesin tedavi özelliği ile önerebileceğimiz modellerin başında yer alıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*