Otogaz Enjektörü Ne İşe Yarar?

otogaz enjektörü nedir, otogaz enjektörü ne işe yarar, otogaz enjektörünün önemi

Otogaz enjektörünün LPG ile çalışan bir araçtaki fonksiyonu çok önemlidir. Araçların belirli dönemlerde bazı bakımlar yaptırması gerekmektedir. Aracın bakımı yapılırken bazı parçaların değiştirilmesi ya da temizlenmesi gerekmektedir. Enjektörler de bu parçalardan biridir ve temizlenmesi ya da değiştirilmesi gerektiği takdirde bu işlemi ihmal etmemek gerekmektedir. LPG enjektörlerinin temizliğini evde kendiniz yapmak isterseniz, tabii bu konuda kendinize güveniyorsanız buyurun, aşama aşama LPG enjektör temizliği nasıl yapılır?otogaz enjektörü nedir, otogaz enjektörü ne işe yarar, otogaz enjektörünün önemi

 • Öncelikle otogaz enjektörlerinin kelepçelerini gevşetip sökmek gerekmektedir. Ancak bu işlem yapılırken hortum ve kabloların yerlerini akılda tutmak ve karıştırmamak gerekmektedir.
 • Bobinleri bağlayan pimleri iterek bobinlerin boşa çıkması sağlanmalıdır.
 • Bobinler çıktıktan sonra uygun bir anahtar seçilerek bu anahtarla enjektörler sökülür. Enjektörlere herhangi bir zarar gelmemesi için sökme işlemini yaparken enjektörden değil, gövdeden tutulması daha iyi olacaktır.
 • Daha sonra enjektörleri otogaz servislerinde satılan enjektör temizleme spreyleriyle ya da başka temizleyici sıvılarla temizlenmelidir.
 • Enjektörün temizlik işlemi tamamlandıktan sonra bir bez yardımıyla enjektörün kurulanması gerekmektedir.
 • Enjektörler kurulandıktan sonra enjektör parçalarının dikkatli bir şekilde toplanması gerekmektedir. Tabii parçalar toplanırken kabloların ve hortumların yerlerinin karıştırılmaması konusunda hassasiyet gösterilmelidir.

Otogaz enjektörlerinin temizliğini yukarıda anlatıldığı gibi yapmak mümkündür, bunun yanı sıra enjektör temizleme cihazıyla da enjektörlerin temizlenmesi mümkündür. Bu işi profesyonel olarak yapan yetkili servisler enjektör temizliğinde bu cihazı kullanmaktadır. Temizleme işlemini elle yapmaktansa cihazla yapmak elbette daha faydalı olacaktır. Bu sayede hem araç enjektörü daha iyi temizlenecektir hem de temizliğin cihaz yardımıyla yapılması enjektörün hasar görmemesi açısından yararlı olacaktır. Otogaz enjektör temizleme cihazının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Enjektör temizleme cihazı, kirlenen enjektörlere bir zarar vermeden ve kolaylıkla enjektördeki yabancı maddelerin temizlenmesini sağlar.
 • Enjektör temizleme cihazı, temizleme işleminin daha kısa sürmesini sağlar. Ayrıca bu cihaz sayesinde vakit kaybedilmesine de gerek kalmaz.
 • Enjektör temizleme cihazı, enjektörün içinde biriken tortuları, yapışkan maddeleri ve karbon kalıntılarını temizler.
 • Enjektör temizleme cihazı bu özelliklerin yanı sıra yakıttan tasarruf edilmesini de sağlar ve araçtaki stop etme, rölanti, sarsıntı ve performans düşüklüğü gibi sorunların da üstesinden gelir.
 • Enjektör temizleme cihazı, enjektörlerin kullanım süresini de uzatır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*