PAİNTBALL NASIL BİR OYUNDUR?

paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

Son 20 yıl içerisinde ülkemizde büyük bir ilgi kazanmış olan paintball ormanlık veya ağaçlık olan bir alanda karşılıklı rakip oyuncuların içi boya ile doldurulmuş olan küçük jelatin veya plastik top mermilerden kullanılan silahlar ile belli bir parkur alanında oynanan takım dayanışması içeren stratejik bir oyundur. Oyunun genel amacı takıma verilen görevi gerçekleştirmekten geçmektedir. Bir nevi senaryoyu uygulamak olarak bilinen oyunda verilen belli bir süre içinde karşı takımın kalesinde yer alan bayrağı ele geçirmek, takımdaki bir rehineyi kurtarmak, takımınızın başkanını güvenli bir şekilde menzilde ki hedefe ulaştırarak karşı takımı tamamen elemektir. Aynı zamanda bu süreç içerisinde tek başına vurulmadan kalan son kişi olmak için çalışma gösterip, bir kaçağı yakalamanız, bir tepeyi savunmanız, bir köprüyü uçurmanız veya ikili timler oluşturarak diğer timleri eleme gibi birçok seçeneğe sahip olabilirsiniz. Paintball oyunun temelinde çok basit kurallar yer almaktadır. Bu oyunun temel kuralı üzerine gelen mermi ile boyanan oyuncu oyundan çıkar ve bu oyun için ölmüş olur.paintball kuralları, paintball oyunu, paintball nasıl oynanır

Paintball oyununda yer alan başlıca kurallar

Oyunu ilk defa oynayacak, amatör olarak tanımlanan kişiler için oyun esnasında ortaya çıkabilecek sıkıntıların önüne geçmek ve tatsız sorunların yaşanmaması için basit ve belli başlı kurallar koyulmuştur. Paintball tabancalarının kendi içinde birçok markası yer almaktadır. Bu tabancalar içerisinde bulunan mermiyi çok hızlı attığı için çıplak bir vücuda değdiğinde oldukça can yakar. Bu nedenden dolayı kamuflaj olmadan, korunması bir şekilde oynamak çok tehlikeli ve çoğu bölgede de yasaktır. Ciddi morlukların oluşmasına neden olabilen paintball tabancalarından çıkan mermiler ancak kamuflajlılar üzerinde etki oluşturmamaktadır. Oyun parkurunda amatör oyuncular için 7 metre kuralı bulunmaktadır. Bu kural sayesinde oyuncular birbirlerine 7 metreye kadar yaklaşamayacaklardır. 18 ve 15 yaşın altında yer alan çocuklar ailelerinden izinsiz ve imzasız şekilde oyunda bulunamamaktadırlar. Eğlenceli ve oyun amaçlı olan bu spor türünün en güzel senaryo alanı paintball İstanbul bölgesinde yer almaktadır. Her türlü imkânın ve rahatlığın yer aldığı bölgede açık ve kapalı alan tercihi de bulabilirsiniz. Geniş arazileri, keşfedilmek için beklenen doğal alanlara kurulu mekânları ile İstanbul bölgesi’nde hem eğlence hem de spor amaçlı oyunu oynamak stresinizi atma konusunda ve eğlenceli bir haftasonu geçirmenizde yardımcı olacaktır. Bölgede hazırlanan oyunda siperler arası mesafeler profesyonel bir şekilde konumlandırılarak gençlerin ve oynayanların rahat hareket edilmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda bir taktik oyunu olan bu spor gençlerin çok şey öğrenmesine yardımcı olmakta ve oyuna karşı ilgilerini de artırmaktadır.

Oyun esnasında kullanılan aksesuar çeşitleri

Paintball oyununu oynamak isteyen herkese oyun alanında kamuflaj için koruyucu kıyafet ve maske verilmektedir. Her oyuncunun yüzünde kırılmaz camdan yapılan özel maske, elinde de özel gazlı silahlar yer almaktadır. Gazlı silahların içerisinde boyayan kapsüller ve mermiler yer almaktadır. Bu yapay boyalar doğada kolayca çözünebildiği için doğaya zarar veren türden değildirler. Elbiseler üzerine bulaşan boyalar ıslak bir bez yardımı ile kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir. Bu denli keyif verici ve taktik kazandırıcı bir oyunu stres atmak isteyen herkes kolaylıkla oynayabilir. Paintball fiyatları maddi açıdan her bütçeye uygunluk sağlamaktadır. Her kesimden insanın oynayabileceği bu oyunda takım halinde oynandığında daha cüzi miktarlar ödenmektedir. Harika bir doğa sporu olarak tanımlanan ve içerisinde ki senaryolar ile keyfine doyamayacağınız bu oyunda gittiğiniz alanda verilen hizmetler sayesinde ilginiz daha da artacaktır.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*