Pandemiye Rağmen Keyifli Bir Yarıyıl Tatili Geçirmenin Yolları

keyifli tatil geçirme, çocuklarla zaman geçirme, keyifli tatil geçirme yolları

Pandemi nedeniyle çocuklar tamamen yeni bir eğitim düzenine ve hatta alıştıkları günlük hayata geçmek zorunda kaldılar. Evde olmaktan ve ebeveynleriyle rahatça vakit geçirmekten mutludurlar, ancak izolasyonları ve akranlarıyla parklarda ve oyun alanlarında boş zaman geçirmemeleri sosyal gelişimlerini olumsuz etkiler. Çevrimiçi öğrenme sürecinde çocuklar evlerinden çıkmadan eğitimlerine devam ettiler. Yaklaşan tatil elbette çocukları endişelendiriyor, ancak eğitim uzaktan devam ediyor. Çocuklar için tatil bedava oyun saatleri, eğlenceli aktiviteler, gezi, aileyle daha fazla zaman geçirmek ve en önemlisi okul için daha az sorumluluk demektir. Koronavirüsle mücadele tedbirleri nedeniyle yarıyıl tatilleri önceki yıllardaki tatillere oranla daha çok evde yapılacak.keyifli tatil geçirme, çocuklarla zaman geçirme, keyifli tatil geçirme yolları

Bu tatil süresince çocuklar tatildeyken dışarı çıkmak isteyebilir, tablet telefon ve televizyon kullanabilir, aileleri kurallara uymaya zorlayabilir. Bu nedenle tatil boyunca evi düzenli tutmak önemlidir. Ebeveynler, evde bir rutini sürdürmek ve verimli zaman geçirmek için çocuklarının yaşına ve gelişim düzeyine uygun hem eğlenceli hem de gevşek kuralları içeren bir tatil planı oluşturmayı yararlı bulabilirler.

Uzaktan bile olsa akranlarıyla düzenli olarak etkileşim kurmalarını sağlayın.

Maalesef pandemi nedeniyle çalışmalarına ve eğitimlerine evde devam eden çocuklar ekran karşısında çok zaman geçirmek zorunda kaldı. Güvenli ve rahat evde eğitim gibi çevrimiçi eğitimin faydalarının yanı sıra, sosyalleşmeyle ilişkili birçok olumsuz sonuca da sahiptir. Çocuklar okulda arkadaşlarıyla etkileşime girdiklerinde, molalarda, molalarda ve oyun oynarken sosyalleşme ihtiyaçlarını karşılarken, bu günlerde ne yazık ki gelişimlerini ve psikolojilerini etkileyen izole bir yaşam var. Okula gitmek sadece ders dinlemek ve yeni bilgiler öğrenmek değil, aynı zamanda sosyal bir ortamda aile üyesi olmayan insanlarla iletişim kurmak ve dış dünyada kendinizle baş başa kalmaktır. Arkadaşlarla oyun oynarken, evden ve ebeveynlerden ayrı ayrı ayrı vakit geçirirken, evde olduğundan daha çok kendi kararlarınızı vermeniz gerekiyor ve aynı zamanda onların aldıkları kararların sonuçlarını aktarmak, onların gelişimlerine pek çok yönden katkı sağlıyor. Tatilde evde vakit geçirmek zorunda kalan çocuklar, uzaktan bile olsa akranlarıyla düzenli olarak etkileşimde bulunabilmelidir.

Ekranlardan uzakta verimli bir şekilde zaman geçirmeye çalışın

Birçok ebeveyn, çocuklarıyla evde verimli zaman geçirmeyi zor buluyor. Çocuğun her zaman anne ve baba tarafından yönlendirilmesi gerektiğini ve sıkılmaması için meşgul tutulması gerektiğini düşünebilirler. Elbette aile üyeleri evdeyken duygu ve düşüncelerini paylaşabilecekleri faaliyetlerde bulunmalıdır. Bununla birlikte, çocuklar kendi başlarına zaman geçirir ve oyun oynarlarsa, bilişsel gelişimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilirler. Ebeveynler çocuklarına bakamadıklarında, çok yorgun ve hoşgörüsüz olduklarında veya yapacak önemli işleri olduğunda, genellikle çocuklarını kendi başlarına vakit geçirmek için bir tablete veya televizyona yönlendirebilirler. Bu durum özellikle günümüzde çevrimiçi derslerde sürekli ekranda olan çocukların gelişimine zarar vermektedir. Ekran kullanım süresi yaşa ve gelişim özelliklerine göre değişebilir ancak 3-4 yaş altı çocuklar ekrandan uzak durmalıdır.

Bilgisayar oyunlarına dikkat edin!

Pandemi nedeniyle iletişim kuramayan çocuklar, çevrimiçi oyunlarda arkadaşlarıyla veya tanımadıkları insanlarla iletişim kurma ihtiyacını karşılamaya çalışabilir. Bazı oyunlar, özellikle şiddet içerenler bugünlerde çok popüler. Ebeveynler, çocukların sıklıkla oynadıkları oyunlara dikkat etmeli ve hatta ilgilendiklerini, hangi oyunları oynadıklarını ve birlikte neler oynayabileceklerini çocuklara söylemelidir. Böylece kendilerini çocuğun oyun dünyasına dahil edebilir ve uygunsuz içeriği kontrol edebilirler.

Öncelikle çocuklara pandemi nedeniyle sosyal hayatımızı sınırlamamız gerektiği, eski hayatımızda olduğu gibi diğer insanlarla kolay etkileşim kuramayacağımız, evin dışına çıkabileceğiniz yerlerin sakıncalı olmaması gerektiği hatırlatılmalıdır – virüs için, bu sürecin geçici olduğunu ve hayatımıza şimdilik bu sırayla devam etmemiz gerektiğini söyledi. Tatillerde çocuğunuzla yapacağınız şeyler hakkında konuşabilir ve her gün için planlar yapabilirsiniz. Tatillerde çocukların kendilerine daha fazla zaman ayırmaları önemlidir. Ebeveynleriyle vakit geçirmeseniz bile farklı aktiviteler ve oyunlar oynayabileceğinizi kendinize hatırlatabilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*